Mide AğrısıMide ağrısı hemen hemen hepimizin ara sıra karşılaştığı durumlardan birisidir. Bazı durumlarda son derece şiddetli şekilde meydana gelen mide ağrısı ile insanlar çok büyük acılar çekebilmektedir. Kısa ancak şiddetli kramplar klasik mide ağrısının başında gelmektedir. Vücutta meydana gelen ağrılar aslında bir organımızda sorun olduğunu bildiren öncüler olmaktadır. Mide ağrısı da yediğimiz yemeklerin midemize dokunduğunu, rahatsız ettiğini veya gaz yaptığını bizlere işaret etmektedir. 

Mide Ağrısının Nedenleri

Mide ağrısı sık karşılaşılan durumlardan birisi olduğundan birden çok neden sıralanabilmektedir. Ancak ana başlıklar altında incelemek gerekirse başlıcaları şunlardır:
 • Fazla yemek yemek - hızlı yemek yemek: Mide ağrısının en temel nedenlerinden birisi aşırı veya hızlı yemek yemektir. Mide bir anda tıka basa dolduğunda tepkisini ağrı olarak ortaya koymaktadır. Aşırı yemek yedikten sonra fazla gerilen mide ağrıyarak kişiye rahatsızlık vermektedir. Bu şekilde ortaya çıkan mide ağrısı midenin yenilen yiyecekleri sindirmede zorlandığını göstermektedir. Fazla yemek yemenin yanı sıra hızlı yemek yemek de mide ağrısına sebep olmaktadır. Hızlı yemek yemek hazmı zorlaştıracağından mide için son derece zararlıdır.
 • Enfeksiyonlar: Mide ağrısı ile ilgili biyolojik anlamda büyük sorunlardan birisi de enfeksiyonlardır. Vücuda bir şekilde girecek olan virüs veya bakteriler sindirim sistemini bozarak mide ağrısına neden olabilmektedir. Bu şekilde meydana gelen mide ağrısı genellikle kusma ve ishalle kendisini göstermektedir. Bunların yanı sıra gıda zehirlenmeleri, boğaz rahatsızlıkları mide ağrısına neden olabilecek durumlar arasında yer almaktadır. Enfeksiyondan kaynaklı mide ağrısına yakalanmamak için el temizliğine ve meyve sebzelerin temizliğine dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü virüs ve bakterilerin birincil kaynakları bu yollar olmaktadır.
 • Kabızlık: Mide ağrısının baş nedenlerinden birisi de kabızlık olmaktadır. Yeterince sıvı besin tüketilmediğinde mide ağrısı ve kabızlık kaçınılmaz bir durumdur.
 • İltihap: Midede meydana gelebilecek olan bir tahriş ya da iltihap da mide ağrısına neden olabilmektedir. Ülser, apandisit, bağırsak sendromu gibi rahatsızlıklar bunu tetikleyebilecek başlıca nedenlerdir.
 • Anatomik problemler: Bu durum organların yapısı ve kusurları ile alakalı olmaktadır. Mideye bağlı organlarda meydana gelebilecek bir rahatsızlık ya da midedeki bir bozukluk mide ağrısına neden olabilmektedir.
 • Stres: Birçok rahatsızlığın baş sebebi olarak gösterilebilecek olan stres, mide ağrısına da neden olabilmektedir. Geçirilen kötü dönemler, anlık heyecanlar, korkular ve panik halleri mide ağrısına neden olabilmektedir. Bu durumun içerisine sinirsel rahatsızlıklar da girebilmektedir. Bazı kişilerde aşırı sinirlenme ve gerginlik anında acı verecek şekilde mide ağrısı meydana gelebilmektedir.
 • Fazla kilo: Birçok hastalık için de davetiye çıkarabilecek olan kilo, mide ağrısında da baş köşede duran nedenlerden olmaktadır. Aşırı kilo ile vücudun taşıdığı yükün artması ve midenin geniş bir halde vücutta sarkması, beraberinde başka hastalıklarla birlikte mide ağrısını getirmektedir. Mide üzerinde meydana gelebilecek baskıyla birlikte reflü sorunu ortaya çıkabilmektedir.
Mide Ağrısına Karşı Neler Yapılabilir?

Mide AğrısıMide ağrısına karşı doğal ve pratik yöntemlerle birçok önlem alınabilmektedir. Özellikle anlık mide ağrısı hazırlanacak doğal ve kolay ürünlerle geçirilebilmektedir.
 • Eğer ülserden kaynaklı mide ağrısı yaşıyorsanız tarcı ve balı karıştırarak rahatsızlığınıza çözüm bulabilirsiniz. Tarçın ve bal bileşeni midenin kısa sürede sakinleşmesini sağlayarak mide ağrısını geçirmektedir. Tarçın sayesinde ülser nedeniyle var olan iştahsızlık ortadan kalkmaktadır.
 • Anlık mide ağrısı için doğal yöntemlerden bir tanesi de süt olmaktadır. Ancak bilimsel araştırmalarda sütün gaz yapma etkisi nedeniyle mideye daha fazla zarar verdiği yönde bir görüş bulunmaktadır. Bu nedenle şu anda hangi tür mide ağrısı için süt tercih edilebilir, kişiye göre değişmektedir.
 • Bir bardak ılık su da yine mide ağrısı için son derece faydalıdır. Özellikle yemekten önce ve sonra bunu yapmak midenin rahat çalışmasını sağlamaktadır.
 • Kabızlıktan dolayı mide ağrısı yaşayanlar kayısı kurusu, incir kurusu, erik kurusu gibi besinlerle midelerini rahatlatabilirler. 
 • Doğal içecekler de mide ağrısında birebir etkili olmaktadır. Evde yapılan vişne, erik, elma suları hem ağrıyı tedavi etmekte hem de diğer rahatsızlıklara karşı önlem olmaktadır.
 • Yemeklerde maydanoz kullanmak mide ağrısını önlemek için yapılabilecek şeylerdendir. Özellikle de sap kısmı son derece faydalı olmaktadır.
 • Mide ağrısı geldiği anda papatya çayı içmek midenin rahatlamasını sağlamaktadır. Bağırsak ve gaz problemi olanlar için de birebirdir.
Mide Ağrısıyla Karşılaşmamak İçin Yapılması Gerekenler

Mide ağrısıyla karşılaşmamak için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlar uygulandığı takdirde anlık mide ağrısı ile karşılaşma oranı minimum düzeye inmektedir.
 • Kronik mide ağrısı olanların soğan ve sarımsak tüketmemesi gerekmektedir.
 • Kabuğu ve sindirimi zor meyve ve sebzelerden uzak durulmalıdır.
 • Aşırı derecede asitli besinlerden ve içeceklerde uzak durulmalıdır.
 • Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.
 • Düzenli öğünlerde yemek yenilmelidir.
 • Öğünlerde çok yemek yerine, dengeli şekilde yemek yenmelidir.
 • Yemekler hızlı bir şekilde değil, yavaş yavaş sindirerek yenmelidir.
 • Yemekten önce ve sonra bir bardak sıcak su veya ılık su içmek hazmı kolaylaştırmaktadır.
 • Ramazan ayında iftar vakitlerinde yemeğe aşırı yüklenmemek gerekmektedir. Sonrasındaki dönemlerde kalıcı mide sorunları meydana gelebilmektedir.
 • Uyku düzenine dikkat etmek gerekmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 07.12.2013 22:12:46

Mide Ağrısı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

5 Yorum Yapılmış "Mide Ağrısı"

hakkı

Cevap Sayısı: 0
3 günden beri şiddetli karın ağrısı var ne iyi gelir

2014-06-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

ismail sayar

Cevap Sayısı: 0
hocam benim midemde kuru bir ağrı oluyor öyleki dişlerimin dibine vuruyor sırtımda da bunu hissediyorum reflüm var ama kalpdende kardolojiye gittim kalp sağlam çıktı bu kramp ağrısı gibi hocam sebebine olabilir kilo olarakda öyle aşırı deyilim gece yatar ken daha sık oluyor bir bardak ılık su veya şekert veyadabir kaşık bal alıyorum bunlar iyi geliyor önerileriniz için şimdiden saygılar

2014-03-14 / Kullanıcı oyu: 4,5

İhtişam

Cevap Sayısı: 0
Uyku düzeninin bozuk olması sindirim sistemini de düzensizleştirir ve vücut sindirimini belli bir sisteme oturtamazsa mide ağrısı baş gösterir. Ayrıca aşırı sigara içmek de vücutta fazladan gaz yapar ve sindirim sisteminini işlevini bozar.

2014-02-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

Özduru

Cevap Sayısı: 0
şifalı bitkilerde işinize yarayabilir

2014-02-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

KEMAL

Cevap Sayısı: 0
1 ay önceden bu yana midemde agrı karın kaslarıma benzer agrı hıssediyordum acil e gittim dr büyük abdestimin kahve telvesi gibi oldugunu gögüs kafesimin altında agrı olduguınu söyledim kan tahlılı yaptı normal cıktı mide koruyucu verdi aradan 1 hafta sonra dahılıye dr gittim oda kan tahlılı rontgen ultrason yaptırdı mide kanamasından şupelınılmişti hiç bişey çikmadı oda 2 adet hap verdi yolladı ama halen agrı arar ara gelıyor nedeni sizce nedir ?

2013-07-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar, Hamileliğin sık rastlanılan belirtilerinin başında mide bulantıları gelmektedir. Bulantılar gebelik başlangıcının 5-6. haftalarında olması şeklindedir. Hamileliğin ilk aylarında, gene...

Çocuklarda Mide Bulantısı

Çocuklarda mide bulantısı, mide bulanması midenin kendisini boşaltmasını istemesi durumunda meydana gelir. Bu nedenle mide bulantısı karın kaslarının kasılması ile kusma yoluyla midedeki maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Çocukl...

Mide Katlama Ameliyatı

Mide katlama ameliyatı, gastrik plikasyon denilen bu operasyon bıçak kullanılmadan midenin uzunlamasına daraltılmasını amaçlayan bir işlemdir. Aynı zamanda mide teğelleme, Vertikal sleeve gastric plication, gastrik sleeve plicatio...

Mide Yıkama

Mide yıkama, mide yıkanması mide de meydana gelen bazı rahatsızlıklardan dolayı yapılabilir. Midenin yıkandığı durumların başında zehirlenmeler gelir. Sindirim yoluyla zehirlenen bir kişiye hemen ilk yapılacak müdahale midesinin y...

Gebelikte Mide Yanması

Gebelikte mide yanması, gebelik döneminde mide yanası oldukça sık karşılaşılan ve gebelik ile karakterize bir gebelik belirtisidir. Mide ve boğaz kısmında rahatsız edici yanma, boğazda acımsı bir tat özellikle gebeliğin ilk evrele...

Gebelikte Mide Ağrısı

Gebelikte mide ağrısı, her bayanın hayalini kurduğu hamilelik beraberinde bazı sıkıntıları da getirir. Bunlardan biride hamilelik döneminde mide de meydana gelen şiddetli ağrılardır. Gebelikte meydana gelen mide ağrılarının temel...

Hamilelikte Mide Ağrısı

Hamilelikte mide ağrısı, hamilelik bayanların istediği fakat içerisinde bulunulan dönemde zorlukların ve bir takım rahatsızlıkların yaşandığı dönemdir. Hamilelikte anne adaylarının şikayetçi olduğu en önemli durumlardan biri şidde...

Bebeklerde Mide Üşütmesi

Bebeklerde mide üşütmesi, bebeklerde bazı zamanlarda aynı yetişkinler gibi mide üşütmesi sorunuyla karşılaşabilir. Normalde bebekler çok narin bir yapıya sahip olurlar. En küçük bir rahatsızlıkta bile, bebeklerdeki belirtiler daha...

Mide Ve Bağırsak Gazları

Mide ve bağırsak gazları, yenilen besinler ille ilgili olarak ortaya çıkan şikayetleri ifade etmektedir. Bazı durumlarda yemek yendikten sonra bazen de yemekler henüz yenme aşamasında iken ortaya çıkan bir sorundur. Belirtilen şik...

Mide Nasıl Küçülür

Mide nasıl küçülür, mide küçültmek için farklı tıbbi yöntemler uygulanabilmektedir. Vücut kitle endeksi 40'ı aşan ve obezite sınıfına giren kişiler için uygulanan bir yöntemdir. Mide küçültmenin amacı vücuda alınan gıdaların emili...
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Mide, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Mayıs - 2016