Mide KasılmasıSpazma uğrayan bölge her hastada aynı büyüklükte değildir. Acı en çok epigastriyum denilen kesimde yani kaburgaların altı ile göbek arasında kalan kesimde duyulur.

Mide spazmı midenin veya bir başka organın organik çeşitten bir hastalığı olabilir. O zaman spazma ikincil mide spazmı ya da sentomatik, yani bir başka hastalığın belirtisi olan mide spazmı denilir. Buna midede ülser, kanser, ivegen gastrit gibi bir hastalık veya mideyle nörovejetatif ilişkisi oian bir başka organın, örneğin onikiparmak bağırsağının bir hastalığı yol açabilir. Böyle bir hastalık sinirsel refleks yoluyla midenin hareket, kasılma-gevşeme yeteneği üzerinde bir dürtü meydana getirir.

Midenin anatomisindeki bir bozukluğa doğrudan doğruya dayanan spazma ise birincil mide spazmı ya da esansiyel yani asıl mide spazmı denilir. Bu durumda organik bir hastalık rol oynamaz. Bu çeşit mide spazmları mide nevrozundan (sinirsel sindirim bozukluğu) veya mide bağırlarının son derece duyarlı olan nörovejetatif sinirleri alanında bir bozukluktan, dengesizlikten, güçsüzlükten ileri gelebilir.

İkincil mide spazmı kendisinin meydana gelmesine sebep olan organik hastalığın çerçevesi içinde incelenir. Oysa birincil mide spazmı kendi başına ve genellikle birdenbire ortaya çıkan bir hastalıktır. Epigastriyum kesiminde duyulan şiddetli ağrılar daha sonra göğüs kafesine doğru ve arkaya, sırta doğru yayılabilir. Bunlar çoğunlukla kramp çeşidi ağrılardır. Bu ağrılar çok artınca, bir an kalp durabilir ve damar çeperleri kasılabilir, yani anjiyospazm olabilir.

Damar çeperi kasılması en çok deriyi besleyen damarlarda görüldüğünden hastanın rengi birden solar. Bu kadar ivegen mide spazmıyla birlikte çoğu zaman midede bazı başka rahatsızlıklar da olur. Mide bulantısı, geğirme, kusma görülür.

Hasta kriz durumunda incelenirse karın boşluğu çeperinin epigastriyum kesiminde sertleştiği anlaşılır. Ağrıyan noktaya bastırınca acı biraz hafifler; bu nedenle hasta yüzükoyun yatmak ister. Kriz süresi çeşitli olabilir; krizin gelişi aç karnına olabildiği gibi tok karnına da olabilir. İki kriz arasında günler, bazen de aylar geçebilir. Aralarda hasta midesinde hiç bir acı, ağrı duymaz Aşırı vücût yorgunluğu, birden iklim değiştirme, adet gecikmesi, çok aşırı duygulanma vb. kriz getiren nedenlerdendir.

Mide spazmı bazı hastalarda mide bağırlarının yalnız bir kesiminde görülebilir. Bu da kardiyospazm ve pilorospazm olarak iki çeşittir.

Mide Kasılması

Birincide kasılan kardiaz yani yemek borusununun mideye açıldığı nokta, ikincide pilor yani mideden onikiparmak bağırsağa geçilen noktadır. Kardiyospazm da mide spazmı gibi birincil ve ikincil olarak ikiye ayrılır.

midede spazmı birçok insanın sorunudur.. genellikle yemek sonrası oluşan bu spazmın birçok nedeni olabilir.

Bunlardan ilki beslenme alışkanlığıyla ilgidir diyebiliriz. hızlı yemek yeme ve yemek sırasında çok konuşmak hastaların hava yutmasına yol açar ve böylece mide içindeki hava miktarı artacağı için bunu bir şişkinlik gibi hissedebilirler. ayrıca şişkinlik midenin boşalmasında gecikme ve boşalmada tembelliğin habercisi de olabilir.

Bu nedenle uzun süreli ve düzenli şişkinlik şikâyetleri olan kişilerin bir uzmana başvurarak bunu araştırması gerekir. örneğin şeker hastalığı mide boşalmasıyla ilgili sorunlar ortaya çıkarır. gaz ve şişkinliğin hiçbir nedeni olmayabilir de. bunlar sık görülen durumlar değildir. genellikle biz hekimlere sadece şişkinlik şikâyetiyle başvuran hastaların, özellikle de kadınların son bir yıl içinde belli bir kilo alma durumu gözlemlenir.

Kilo alma olayından dolayı da devamlı göbek üzerinde mide bölgelerinde şişkinlik hissederler. üç-dört kilo zayıfladıklarında da bu şişkinlik hissinin kaybolduğu görülür. yani şişkinlik sadece mideye bağlı bir sağlık sorunu değildir. birçok etken şişkinliğin nedeni olabilir. sık yemek yeme alışkanlığı da sindirim sistemine zarar verir.

Sürekli olarak atıştırmak yerine düzenli olarak öğünlerini yiyen insanlarda bu tip sorunlara çok daha az rastlanır. psikolojik etkenlere bağlı olarak da bu tip sorunlar görülebilir. gaz çoğu zaman bir algılama bozukluğu olarak da şikâyete dönüşür. bazı insanlar ’çok yedim, midem şişti’ diye olayı algılarken bazıları ’midem garip bir şekilde şişiyor’ diye düşünür.

Tedavi için spazmı fiziksel olarak yok edecek yöntemlere, yani sıcak su kesesi koyma, derine sıcaklık veren bir diyatermi uygulama gibi yollara ve atropin, hatta morfinle birlikte atropin gibi ilaçlara başvurulur. Bunlar spazmı açınca, yani kasları gevşetince, ağrı kendiliğinden hafifler.

Kriz gelmesini önlemek için kasların nörovejetatif gücünü düzene sokucu ilaçlar, örneğin, belladon, papaverin, bromür, valeriyan ve lünal esaslı ilaçlar verilir. Hastaya fazla fiziksel yorgunluktan, aşırı duygulanmalardan kaçınması öğütlenir.

Yayınlanma Tarihi : 15.08.2013 05:26:25

Mide Kasılması Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

7 Yorum Yapılmış "Mide Kasılması"

İsmet Burak

Cevap Sayısı: 0
Her sabah mide bulantısı ve kasılmalar yaşıyorum.
Yağlı yemek ve hızlı yemek sonraları gene mide bulantılarım oluyor.
Bende sabah kalktığımda veya rahatsız edici yemek sonralarında öksürük krizleri geliyor. Bu ağzından sıvı gelene kadar devam ediyor. Doktor kontrollerine gidiyorum Bana nexius ve gaviscon verdiler ama bir faydasını göremedim.

2016-10-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

sezer yüzügüldü

Cevap Sayısı: 0
bnm karnım hep çok kasılıyo ve nefes almaktan bazan zorlanıyorum ve göhüs ve mide arası çok kasılıyo

2015-05-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

döndu

Cevap Sayısı: 0
merhaba benim midemden 1 kac gundur cok rahatsizim midem sisiyor ve agri yapiyor sizce ne yapabilirim gecmesi icin ?

2014-02-01 / Kullanıcı oyu: 4,5

mehmetözkan

Cevap Sayısı: 0
karnımda elektrik şoku gibi kasılmalar zamanlı zamansız bir nedene bağlı olmadan ancakoturup eğildiğim zaman ve yattığım zaman kasılmalar oluyordu dr.gittim mide spzmı geçiriyorsun dedi.yorumları okuyorum bende ağrı yok.çok.şkr.nexium verdi 15gün sonra gel dedi.5günde bir değişiklik yok.yaş48

2013-07-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

özlem men

Cevap Sayısı: 0
annem 15 yıldır doktorlara göre tedavisi olmayan bir hastalıkla uğraşıyor.son günlerde ağrısı dayanılmaz hale geldi ve onu tedavi edecek hastalığına teşhis koyacak bir doktor bulamıyorum doktorlar bu hastalığın göz rengi gibi değişmez bir hastalık olduğunu savunuyorlar ancak bu şekilde hayatı geçirmek hiç de kolay değil.annemin hastalığı karın şişkinliği ve kasılma. fakat bu sıradan bir şişkinlik değil karnı patlama noktasına gelene kadar şişiyor ve tüm vücudu kasılıyor. bu hergün her saat gerçekleşiyor hayatını tek başına idame ettiremez hale geliyor.annem 45 yaşında

2013-06-01 / Kullanıcı oyu: 4,5

ayşe

Cevap Sayısı: 0
miğdemden başlayan şiddetli bir ağrı sırtıma ve karın bölgeme yayıldı şişdim patlayacak gibiydim ağrım hiç azalmadı beraberinde ellelirimde,yüzümde,ayaklarımda,karıncalanma,uyuşma, veellerde ve ayaklarda kasılma ve eller,ayaklarımda kasılırken şekilleri bozuluyordu.acile gittim ama tansiyon,kan,rötgen çekildi herşey normal dediler ben sancıyı dört saat çektim.iki defa kusdum.safra kesemdende operadır.yardımcı olurmusunuz.teşekkürler.yaşım 38

2013-04-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

serap özmen

Cevap Sayısı: 0
kaburgamn altı ile gbeğimin arasında sık sık yani günde 5 6 kez kasılma oluo ve ben nefes almakta zorlanıorum ve düz yani dik duramıorum bu kasılma kambur durmama yol açıyor kasılma olduğunda..aç yada tokken değil ne zaman olucağı belli olmuor ama gece çok kötü oluyorum uyuyamıyorum yemek yerken yemekler miğdemi zorluor ne yapabilirim

2013-02-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Mide, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018