Mide Neden AğrırMide neden ağrır, mide ağrısı hemen hemen herkesin şikâyet ettiği bir sıkıntıdır. Bu ağrılar, bazen nefesi kesecek kadar şiddetli fakat kısa sürer. Bazen de, hafif ama uzun süren, kramp şeklinde görülen ağrılardır. Ağrılar genellikle vücudun herhangi bir yerinde oluşan problemin habercileridir. Vücuttaki herhangi bir sıkıntıyı ağrılar sayesinde fark edebiliriz. Mide ağrılarında ise, genellikle sebep bellidir. Yenilen bir yemeğin dokunması veya gaz yapması sonucu mide ağrısı görülür. Bazen de sebepsiz yere midemizin ağrıdığını fark ederiz. Vücudumuzun karın bölgesinde birçok organ bulunmaktadır. Ama genellikle o bölgede oluşan ağrı mide ağrısı gibi görülmektedir. Fakat böyle olmayabileceğini bilmek gerekir.  

Mide, karın bölgesinin sol üst yer alır ve sindirim işlemi ile görevli organdır. Mide ağrılarının birçok nedeni olabilmektedir. Bu ağrılardan kurtulmak ya da ağrılara maruz kalmamak için dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır.

Mide ağrılarının sebeplerinden bir tanesi, aşırı ya da hızlı yemek yemektir.

Aşırı şekilde ya da hızlı şekilde yemek yendiği zaman, mide o yemeği sindirmekte zorlanacağı için bu durum mide ağrılarına sebep olacaktır. Yavaş yavaş ve küçük lokmalar şeklinde yenilen yemeğin, sindirimi rahat olacağından mide zorlanmayacaktır. Bu sebeple herhangi bir mide ağrısına da maruz kalınmayacaktır.

Mide ağrılarının sebeplerinden bir tanesi de enfeksiyon kaynaklı olabilir.

Sindirim sistemine bakteri veya virüsler girdiği zaman vücut bunlardan kurtulmak için harekete geçer. Bu hareket sonucu kusma veya ishal ile bakteri ve virüsleri dışarıya atmaya çalışır. Bakterilerden oluşan enfeksiyonlar genellikle, gıda zehirlenmesi sonucu ortaya çıkar. Bu da karın ağrısına sebep olur. Virüsler ise, mide gribi denilen bir tür enfeksiyona neden olmaktadır. bu enfeksiyon türü, mide ağrısı, bulantı, kusma gibi durumlar ortaya koyar. Bu durum genellikle yemekten sonra görülür.

Mide Neden Ağrır

Bulaşıcı olabilen bu bakteri ve virüslerden korunmak için, sık sık elleri yıkamak, başkalarının bardak, çatal ve kaşığını kullanmamak, başkalarının kullandığı havluyu kullanmamak gibi önlemler alına bilinir. Kabızlık problemi de mide ağrısına sebep olmaktadır. Beslenmelerinde yeterince sıvı tüketmeyen kişilerde genellikle kabızlık problemi görülmektedir. Bu problem, mide ve karın ağrılarına neden olmaktadır. Kabızlık sorunu yaşamamak ve mide ağrısı çekmemek için bol bol sıvı tüketmeye dikkat edilmelidir. Tahriş ve iltihaba bağlı mide sorunları yaşamak da mümkündür. İç organlarda oluşan şişme, tahriş gibi problemler mide ağrısı sorununu ortaya çıkarabilmektedir. Apandisit, mide ülseri, iltihaplı bağırsak sendromu gibi sorunlar mide ve karın ağrısı sorununu meydana getirebilmektedir. Yemeği aşırı yeme ya da hazımsızlık sonucu mide ağrıları görüldüğü gibi, sindirim sistemi bazı gıdalara karşı hassasiyet gösterebileceğinden, mide ağrısı sorunu yaşanabilir. Çeşitli gıdalara karşı alerjisi olanlar, bu gıdaları tükettikleri zaman mide ağrısının yanı sıra daha kalıcı problemler görülebilir.  

Mide ağrıları aşırı stres ve üzüntüye bağlı olarak da sıkça görülebilmektedir.

Stresli ortamlarda çalışıldığı zaman, ya da depresyon ve üzüntüye maruz kalındığı zaman, bu baş ağrısı ve mide ağrılarına sebep olabilmektedir. Stres hormonları, mide ve bağırsak spazmlarına neden olmaktadır. Ayrıca stres nedeni ile beslenme alışkanlığı değiştiğinden sindirim sorunları ve ağrılarla da karşılaşılır. Vücutta oluşan fazla kilolardan kaynaklı, safra taşı sorunu oluşur. Safra taşı, kalsiyum tuzlardan ve katı kolesterol atıklarından oluşur. Bu taş karın bölgesinin sağ tarafında şiddetli ağrılara sebep olur. Aşırı kilolar mide üzerinde baskıya neden olduğundan, midede reflü sorununun ortaya çıkmasına neden olur. Bu sebeple, sağlıklı bir vücut ve sorunsuz bir mide için kesinlikle aşırı kilolardan kaçınılmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 03.08.2015 16:26:50

Mide Neden Ağrır Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

9 Yorum Yapılmış "Mide Neden Ağrır"

sema aykut

Cevap Sayısı: 0
karnım ağrıyo midemde bulanıyo daha önceden reflü denmişti ama son 6yılda ilaç kullanmıyordum şikayetimde yoktu acaba reflü yenidenmi başladı yemek borumda yanma yok

2016-05-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

habibe nur

Cevap Sayısı: 0
midem çok ağrıyor sanki yediğim yiyecekler duruyormuş gibi bide gaz ve şişkinlik oluyor acaba ne yapmalıyım 21 yaşındayım

2015-11-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

Özgee

Cevap Sayısı: 1
Merhaba ben 15 yaşındayım midemde her akşam agrı oluyor nedeni ne olabilir acaba ? çogu kez yanma oluyor

2014-10-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

melis

Cevap Sayısı: 0
benimkide sanki içinde damar varmış gibi sürekli atıyor bi fikriniz varmı

2014-04-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

sümeyye

Cevap Sayısı: 0
benimkide arada bir midem ağrır ama uzun sürmüyor ağrısı ve 16 yaşındayım neden ağrıyo olabilir bi fikriniz varsa lütfen yardımcı olun

2013-09-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

enes

Cevap Sayısı: 0
ben erkeğim yani haile olma gibi bi ihtimal yok Bazen aç kaldığımda bazende koku aldığımda mideme bir sancı giryor ekşime ve bulantı ile alakası yok bu başka bir şey. Yardımcı olursanız sevinirim

2013-08-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

ali

Cevap Sayısı: 0
arkadaşlar 2ayı geçik karım ve midem agrıyo sebebini de bilmiyorum yardım edebilirmisiniz

2013-07-13 / Kullanıcı oyu: 4,5

ayisigi

Cevap Sayısı: 0
Merhaba, benim 1 haftadir midem agriyo ve bulanti gelip gidiyo ayrica hamile degilim ama hamile olma gibi bi durumum da belki olabilir bana bu konuda yardimci olursaniz cok sebinirim iyi gunler

2013-04-14 / Kullanıcı oyu: 4,5

aysima

Cevap Sayısı: 0
4 gundur midem ara ara agrilar giriyo bunun nedeni ne olabilir. ve ayrica hamile oldugun zamanda agri yaparmi hamile olup olmadigimi da bilmiyorum ilginiz icun tesekkurler .

2013-04-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Mide, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Mayıs - 2018