Mide ReflüMide reflüsü midedeki içeriklerin yemek borusuna kaçması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Mide reflüsünde mide asidi, safra suyu, pankreas suyu yemek borusuna gelebilmektedir. Mide reflüsü daha çok yemek borusunun kendisini koruma özelliğini yitirmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Mide reflüsü yetişkin kişilerin %20'sinde görülebilmektedir.

Mide reflüsü yemek borusunun mide içerisindeki kısmında bulunan kapakçığın gevşemesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlık genellikle mide fıtığı ile birlikte meydana gelebilmektedir. Yemek borusunun bozulması da bu rahatsızlığı ortaya çıkarabilen bir diğer etmen olarak bilinmektedir.

Mide Reflüsü Nedenleri

Mide reflüsünün hem fiziksel hem de psikolojik anlamda birçok nedeni bulunabilmektedir.
 • Stres
 • Psikolojik sıkıntılar
 • Aşırı sigara ve alkol tüketimi
 • Yanlış ve dengesiz beslenme
 • Aşırı asitli yiyecek tüketme
Mide reflüsünün bu nedenlerin olduğu kişilerde görülme olasılığı son derece yüksek olmaktadır. 

Mide Reflüsü Belirtileri

Mide reflüsü kendisini genellikle midede ve yemek borusunda yanmayla göstermektedir. Bunların yanı sıra göğüste ağrı, yutma zorluğu da yaygın olan belirtilerdendir. Mide reflüsü olan kişilerde genellikle yemeklerden sonra yaklaşık bir saat sonra falan yanmalar görülebilmektedir. Bu belirtilerin haricinde tükrük salgısının artması, yutma güçlüğü çekme, kusmayla birlikte kan gelmesi, dışkıda siyahlık ve demir eksikliği anemisi de mide reflüsü belirtileri olabilmektedir.

Mide Reflüsü Tanısı ve Tedavisi

Mide reflüsünün tanısında ve tedavisinde birçok farklı yöntem uygulanmaktadır. Bunlar;
 • pHmetri Yöntemi: Bu mide reflüsü tedavisinde yemek borusunun içerisine 1 milimetrelik bir ince krater yerleştirilmektedir. Bu krater ile birlikte hasta 1 gün boyunca günlük hayatına devam etmektedir. Bu krater üzerindeki algılayıcılar ile gün içerisindeki değişimlerle ilgili kayıtlar yapmaktadır.
 • Gastroskopi Yöntemi: Endoskopik yöntemle yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağı incelenmektedir. Bu incelemeye göre hastaya tanı konularak ilaç tedavisi uygulanabilmektedir.
 • Manometri Yöntemi: Bu yöntemde yemek borusu içerisine bir krater yerleştirilir ve yemek borusunun dalga hareketleri ölçülür.
 • Baryumlu Grafi Yöntemi: Bu tanı yönteminde ise hastaya röntgen ışınlarını yansıtan bir sıvı içirilmektedir. Bu sıvının içilişi sırasında aynı anda röntgen üzerinden hastanın yemek borusunun hareketleri izlenmektedir. 
 • Mide Boşalım Sintigrafisi: Midedeki ani basınç değişimlerini incelemek üzere hastaya özel bir sıvı içirilir ve belirli aralıklarla film çekilir.
Tüm bu yöntemler ile mide reflüsü teşhis edilmektedir mide reflüsünün tedavisinde ise şu yöntemler kullanılmaktadır;
 • Yaşam tarzı değişiklikleri: Mide reflüsü tedavisinde en ilk uygulanan yöntemlerden birisi olmaktadır. Bu yöntem hastanın rahatlaması açısından son derece önemlidir. Yaşam tarzı değişiklikleri mide reflüsü olan hasta günlük hayatında rahatsız olmadan hareket edebilmektedir. Bu tedavi kapsamında şunlar yer almaktadır.
 • Yüksek yastıkta yatma: Bu yöntem sayesinde hastanın yemek borusuna midedeki asit ve diğer sıvıların gelmesi engellenerek yemek borusunda ve göğüsteki yanmaların da önüne geçilebilmektedir. Yastık 25 - 30 derecelik bir açıyla konularak yatılmalıdır.
 • Yatmadan önce yemek yememe: Mide reflüsü olanlar için en önemli yaşam değişikliği bu olmaktadır. Yatmadan en az iki saat önce kesinlikle yemek yenmemesi gerekmektedir. Eğer yemek yenilmişse en az 2 saat boyunca uyumadan uzanıp beklemek gerekmektedir.
 • Sigara ve alkol kullanımının bırakılması: Pek çok mide rahatsızlığı gibi mide reflüsünün de nedeni sigara ve alkol olarak gösterilmektedir.
  Mide Reflü

  Hastalığın tanısından sonra rahat ve sağlıklı olabilmek için bunlardan kesinlikle uzak durmak gerekmektedir.
 • Asitli yiyecek ve içeceklerden kaçınma: Mide reflüsü olan kişilerin bir numaralı düşmanlarından birisi asitli ve kolalı içecekler, asitli yiyecekler olmalıdır. Bunların yanı sıra kahve, çikolata, yağlı yemekler, acılı yemekler, baharatlı yemekler de mide reflüsü olan kişilerin uzak durulması gereken besinlerdir.
 • Sağlıklı beslenme: Mide reflüsünün etkilerini hissetmemek için sağlıklı beslenmek önemli son derece önemlidir. Mümkün olduğunca öğünlerde az yemek yemek, ancak sık öğünler halinde yemek gerekmektedir.
 • Dar kıyafetlerden kaçınma: Mideyi rahatsız edebilecek dış etmenlerden birisi de dar kıyafetler olmaktadır. Bu nedenle beli sıkıp mideyi sıkıştıracak kıyafetlerden uzak durmak gerekmektedir.
 • Kilo vermek: Mide reflüsü olan kişi eğer kiloluysa uzman bir diyetisyen eşliğinde kilo verip midesini rahatlatması gerekmektedir. Çünkü kilolu kişilerin karın basıncı daha fazla olmaktadır.
 • İlaç tedavisi: Mide reflüsünde genellikle midedeki asidi baskı altına alacak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Midenin asit salgılama sistemi ilaçlarla kontrol altına alınır ve asidin yemek borusuna çıkması engellenir. 
İlaç tedavisi içerisinde de üç farklı yöntem uygulanmaktadır. Bunlar;

 • Proton pompa baskılayıcı ilaç: Bu yöntemde midenin ast salgılama sistemini kontrol altına alacak ilaçlar hastaya verilmektedir. Bu sayede asidin de yukarı yemek borusuna çıkması engellenerek mide reflüsü kontrol altına alınmaktadır.
 • Aljenik asitli ilaç: Hastaya verilen bu ilaçla yemek borusunun yüzeyi özel olarak kaplanmaktadır. Bu sayede mide asidinin yemek borusu üzerinde vermiş olduğu rahatsızlık da en aza inmektedir. Bu ilaç bir anlamda yemek borusunun yüzeysel olarak sıvanmasını sağlamaktadır.
 • Prokinetik ilaç: Bu ilaç en az tercih edilen yöntemdir. Çünkü yan etkileri fazla olmaktadır. Bu yöntemde yemek borusunun hareketlerine müdahale edebilecek bir ilaç hastaya verilir ve yukarı çıkan sıvı yemek borusu tarafından aşağıya itilir.
 • Cerrahi tedavi: Mide reflüsünde ilaç tedavisinden başarılı sonuçlar alınmadığı takdirde uygulanmaktadır. Genellikle sürekli ilaç kullanmak istemeyen genç hastalar tarafından tercih edilmektedir. Bu yöntemle %90 mide reflüsü ortadan kaybolmaktadır. 
 • Endoskopik tedavi: Mide reflüsünde yeni tedavi yöntemlerinden birisidir. Cerrahi müdahale istemeyen hastalara uygulanmaktadır. Endoskopik tedavide plicator yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemle hastanın yemek borusundaki bozuk kapakçık genel anestezi uygulanmadan bir veya iki dikişle onarılmaktadır. Bu işlem sonrasında hasta hiçbir acı ve ağrı hissetmemektedir. 2 - 3 saatlik bir dinlenme sonrası taburcu edilmektedir. Taburcu edildikten sonra ilk 48 saat hasta sadece sıvı besinlerle beslenmektedir. Endoskopik tedavide başarı oranı %80 olmaktadır.
Mide Reflüsü Tedavisi Sonrası Yapılması Gerekenler

Mide reflüsü ile tekrar karşılaşmamak ve tedaviyi daha da etkili kılmak için şunları yapmak gerekmektedir:
 • Az ancak sık öğünlü yemek yemek
 • Yemekleri yavaş yemek ve iyi çiğneyerek yemek
 • Sıkı giyecekler giymemek
 • Yemekten sonra hemen uzanıp yatmamak
 • Alkol ve sigaradan uzak durmak
 • Sakız çiğnemekten uzak durmak
 • Yiyecek içecekleri çok soğuk ve çok sıcak tüketmemek
 • Aşırı kilolardan kurtulmak
 • Yatmadan önce yemek yememek
 • Stresten kaçınmak
 • Kızartma ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmak
 • Asitli içeceklerden uzak durmak
Tüm bunlara hem mide reflüsü öncesi hem de mide reflüsü tedavisi sonrası dikkat etmek gerekmektedir. 

Yayınlanma Tarihi : 07.12.2013 22:44:53

Mide Reflü Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

1 Yorum Yapılmış "Mide Reflü"

ElviN

Cevap Sayısı: 1
Cok kotu bisey :( bn muayineden gecim doktor bende gastrofizial reflu oldugunu soyledi :( simdi sevdiyim hocbiseyi yiyemiyorum :((

2013-02-01 / Kullanıcı oyu: 4,5

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Gebelikte Mide Yanması

Gebelikte mide yanması, gebelik döneminde mide yanası oldukça sık karşılaşılan ve gebelik ile karakterize bir gebelik belirtisidir. Mide ve boğaz kısmında rahatsız edici yanma, boğazda acımsı bir tat özellikle gebeliğin ilk evrele...

Hamilelikte Bulantı

Hamilelikte bulantı, hamilelik döneminde olan kadınların büyük kısmında gebeliğin ilk üç aylık döneminde özellikle sabahları bulantı ortaya çıkmaktadır. Hamilelikte bulantı oldukça yaygın bir gebelik belirtisidir. Hormonların yüks...

Mide Katlama Ameliyatı

Mide katlama ameliyatı, gastrik plikasyon denilen bu operasyon bıçak kullanılmadan midenin uzunlamasına daraltılmasını amaçlayan bir işlemdir. Aynı zamanda mide teğelleme, Vertikal sleeve gastric plication, gastrik sleeve plicatio...

Gebelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Gebelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Gebelikte mide bulantısı hamile kadınların neredeyse %80'ine rahatsızlık veren; vücuttaki bazı hormonların seviyelerindeki artışa bağlı olan; çoğunlukla gebeliğin 6-14. bazı kadınlarda ise...

Hamilelikte Mide Ağrısı

Hamilelikte mide ağrısı, hamilelik bayanların istediği fakat içerisinde bulunulan dönemde zorlukların ve bir takım rahatsızlıkların yaşandığı dönemdir. Hamilelikte anne adaylarının şikayetçi olduğu en önemli durumlardan biri şidde...

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir, Hamilelikte birçok kadın hormonların yükselmesi, karbonhidratlar, metabolizma değişikliği ve bazende psikolojik durumlardan dolayı mide bulantısı yaşar. Hamilelikte mide bulantısı için be...

Mide Ağrısı Belirtileri

Mide Ağrısı Belirtileri, Mide ağrıları hemen hemen her kişinin sürekli olarak karşılaşmış olduğu problemlerden biridir. Oluşmakta olan mide ağrılarından dolayı kişiler bazen aşırı derecede zorlanarak şiddetli ağrılar çekmektedir....

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar, Hamileliğin sık rastlanılan belirtilerinin başında mide bulantıları gelmektedir. Bulantılar gebelik başlangıcının 5-6. haftalarında olması şeklindedir. Hamileliğin ilk aylarında, gene...

Gıda Zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi, insanlarda sık karşılaşılan durumlardan biridir. Özellikle yaz aylarında havaların da sıcak olması, tüketilecek olan gıdaların çok daha hızlı bir şekilde bozulmasına neden olarak insanlarda zehirlenme durumların...

Gaz Sancısına Ne İyi Gelir

Gaz sancısına ne iyi gelir, vücudumuz günde 1-2 litre gaz üretmekte ve bunlar vücuttan atılmaktadır. Vücut farklı besinlere karşı farklı tepkiler verdiğinden bazı zamanlarda aşırı gaz birikimi olabilir. Bu durum gaz sancısı olarak...
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Mide, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018