Mide Asidi FazlalığıMidenin iç yüzeyini döşeyen hücrelerin bazısı ağızdan mideye gelen gıdaların hazmını kolaylaştırmak için asit salgılar ve mide boşluğuna asidi bırakırlar, gıdalar bu asit yardımıyla parçalanıp bulamaç haline gelir.asit salgısının az ya da çok olması durumunda bazı hazım problemleri oluşur,aşırı salgı durumunda mide iç yüzeyinde bozulma ,ülser oluşumu,gastrit oluşumu görülür. eğer yemek borusuna kaçak oluyorsa bu asit yemek borusuna zarar verir ve yemek borusu iltihabı anlamına gelen özefajit gelişir. mide asit salgı azlığında ise midedeki hücrelerin değişime uğramasıyla tümör oluşma riski vardır. hastalarımızın bazen kendi başlarına doktor önerisi olmadan asit azaltıcı emme tablet ya da şurup almaları bu yüzden sakıncalı olabilir. bazen de ilaçların haricinde asitsiz mideye rastlanmaktadır, doğumsal olabilir, ileri yaşta da bu olay görülebilmektedir( yaşla birlikte mide asit azalması) asit azlığı özellikle et yemeklerinde hazımsızlık olarak kendini gösterir.

Asit fazlalığı, stres, yorgunluk, endişe,baharatlı gıdalar,sigara alkol alımı gibi durumlarda görülür. asit salgısının fazla ya da az olduğunu ağız yoluyla yutturulup mideye kadar indirilen bir tüp yardımıyla ölçmek mümkündür.

Mide Asidi Fazlalığı

Asit fazlalığı stres gibi değişken faktörlere bağlı olduğunda kalıcı olmaz. stresi yok edince hasta zaten rahatlar ve asit salgısı normale döner. stres dışındaki sebebe bağlı asit fazlalığında hastalara bazı beslenme önerilerinde bulunuyoruz. sık ve az yemek, çiğnemeyi arttırarak gıdayaı yutmak,,ağır yemekten kaçınmak,, sigara alkol ve baharattan uzak durmak ile asit salgısı azaltılabilir. ayrıca asit azaltıcı bazı ialaçlar hastaya doktor kontrolünde verilir.

Asit eksikliğinde ise bu ilaçların bilmeden alınması asidi daha da azaltacağından zararlıdır. asit eksikliğinde tedavi nadiren gerekir, gıdayla asit alımı önerilebilir.

Yayınlanma Tarihi : 15.08.2013 05:26:25

Mide Asidi Fazlalığı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

10 Yorum Yapılmış "Mide Asidi Fazlalığı"

Merve

Cevap Sayısı: 0
sELAMUN aLEYKÜM ... sizleri o kadar iyi anlıyorum ki mide şikayetlerini bende yaşıyorum ve durumum kötü . orucu zor tutuyorum . Normalde de aç kalamıyorum ve yediklerim asitin fazlalığı ile vücudumdan çıkıyor karın ağrısı sıkıştırması ile lavobaya gidiyorum . kilo kaybım da oldu haliyle . Bilgilendirirseniz sevinirim ... Teşekkürler ...

2015-06-19

Kullanıcı oyu: 4,5

tuğba

Cevap Sayısı: 0
evet.asit fazlalığım var ve doğru stres yapınca ortaya çıkıyor.herşeyi stres yapar olduk ,stres yapmamayı öğrenmemiz lazım ilkbaş.kudret nari kürünü denemek istiyorum.yaptım ,kavonozda olmasını bekliyorum.hiç birşey boş yaratılmamış,derdi veren Allah dermanı da verirmiş ;) herkese sağlık günler dilerim.

2014-08-30

Kullanıcı oyu: 4,5

semra

Cevap Sayısı: 1
Ben doktorların çözemediği mide problemimi zeytinyaglı kudret narı kürü ile çözdüm.
Kudret narı yazarak internette bir çok yazı forum bilgisi bulabilirsiniz. Şimdi karın şişkinliğim için tekrar yapıcam.
Geçmiş olsun.

2013-07-17

Kullanıcı oyu: 4,5

şengül

Cevap Sayısı: 0
midemdeki asit geri yukarı çıktı ve çok kötu yanma nefes alamama oldu nedir bu

2013-07-06

Kullanıcı oyu: 4,5

nurdane

Cevap Sayısı: 0
mide asidi öyle berbat birşey ki asidin agrısı sıtıma vuruyor.en yakın zamanda zamanda sıgarayı bırakmam lazım

2013-05-16

Kullanıcı oyu: 4,5

hayal

Cevap Sayısı: 0
mideyle baş da bi bağlantı varmış gibi asit çok olduğundan baş dön mesi oluyorsürekli mide şiş keskin bi asit çokluğu midede kötüyüm bide çizikler olmuş endoskopide görüldü ne yapmalı bilmem

2013-04-02

Kullanıcı oyu: 4,5

nermin tekneci

Cevap Sayısı: 0
midemde tarifi olmayan bir kıriz oluyor soğuk su içmesem kendimden gecerim öyle bir acıtırki tarifi yok buğazıma doğru geliyor.su içdimmi acı diniyor bikilendirirseniz sevinirim doktorlar bulamıyor sebebini

2013-02-28

Kullanıcı oyu: 4,5

f.duygulu

Cevap Sayısı: 0
bende gastırt var 3sefer endoskopi yaptırdım.öyle bir bulantı ve basagrısı yapıyoki...o mideyi bosaltamazsam ıyılesemıyorum.bu kusma işemi için parmaklıyorum..kusarken cıkan asıtlertüm yemek borumu yakıyolar.yanlış ama ancak bu sekılde rahatlıyorum.yıllarca böyle oldu.ıkı gün bosalmış mıdeyle yatıyorum.sonra ıyılesiyorum.

2013-02-07

Kullanıcı oyu: 4,5

ö.faruk

Cevap Sayısı: 0
migde bılantısı ve yarattığı yükle yurume gücüm engelleniyor.sizce çözüm ne olabilir...?

2013-02-07

Kullanıcı oyu: 4,5

elif

Cevap Sayısı: 0
midemde kronik gastrit var ilaçta kullanamıyorum ne yapmalıyım

2013-02-01

Kullanıcı oyu: 4,5
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Mide, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2015