Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısına ne iyi gelir, mide bulantısı hemen herkesin başına gelebilecek, oldukça sıkıcı bir sağlık sorunudur. Mide bulantısı, başlı başına bir hastalık olarak görülmez. Herhangi bir yiyeceğin mideye dokunması, soğuk algınlığı, grip virüsü gibi pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ancak sebebi her ne olursa olsun kişi mide bulantısı yaşadığında kendini kusacak gibi hisseder. Mide bulantısını gidermek, yaşanan belirtileri hafifletmek için evde bazı doğal yöntemler uygulanabilir. Mide bulantısına eşlik eden şiddetli kusma varsa ya da bulantı 1 günden fazladır devam ediyorsa, kumayla beraber kan görülüyorsa öncelikli olarak bir doktora başvurulmalıdır. Mide bulantısına çözüm getirmek için ilk olarak bulantının neden kaynaklandığını tespit etmek gerekir. Çünkü mide bulantısı basit ya da çok daha ciddi sağlık sorunlarının habercisi olarak ortaya çıkabilir. Eğer nedeni tespit edilirse tedavisi daha kolay yapılır.

Mide bulantısına ne iyi gelir?

Hemen her mutfakta bulunan bazı baharat ya da gıdalar mide bulantısına iyi gelebilir. Eğer gebelik, zehirlenme ya da ciddi bir hastalık söz konusu değilse mide bulantısına karşı iyi gelen bitkisel çözümlerden yararlanılabilir.

Zencefil: Mide bulantısına iyi gelen en bilindik bitkilerden biridir. Zencefil çay şeklinde hazırlanarak mide bulantısına karşı içilebilir. Farklı şekillerde tüketildiğinde de mide bulantısına iyi gelir. Mide bulantısı için ilaç kullanılacağına zencefil içeren şekerler ya da sakızlar kullanıldığında oldukça faydalı olur.

Nane: Zencefil gibi mide bulantısına iyi gelen bitkilerden biridir. Mide bulantısı şikayetlerini hafifleterek, mideyi yatıştırır. Yarım litre suyun içine bir miktar kuru nane eklenerek yarım saat demlenir. Daha sonra hazırlanan çay süzülerek mide bulantısına karşı içilebilir. Taze nane yaprakları da mide bulantısı için faydalıdır. Yapraklar çiğnendiğinde midede rahatlama sağlar.

Kızılcık suyu: Mide bulantısı ve beraberinde kusma şikayeti varsa şikayetler geçene kadar katı gıdalardan uzak durulmalı, sıvı gıdalara ağırlık verilmelidir. Kızılcık suyu mide bulantısına karşı iyi gelen bir çözümdür. Sindirimi kolay olduğu için mideyi zorlamaz ve rahatlatır.

Limon suyu: 1 tatlı kaşığı limon suyuna 1 çay kaşığı bal eklenerek mide bulantısına karşı tüketilebilir. Limon suyu hazırlanan bitki çaylarına ilave edilerek ya da tek başına suyla karıştırılarak da içildiğinde mideyi rahatlatır. Misket limon, mide bulantısına acil çözüm arayanlar için şifa kaynağıdır. 1 su bardağı suyun içine 8-10 tane misket limon eklenir. Üzerine yarım çay kaşığı şeker ve çay kaşığının ucuyla karbonat eklenip, karıştırılır. Karışım mide bulantısına anlık çözüm olur.

Süt: Mide bulantısına karşı sütü doğrudan içmek doğru değildir. Bir tane tost ekmeğine tereyağı sürülür ve ekmek süte batırılarak yendiğinde mide bulantısı şikayetini hafifletir.

Tarçın: Yarım çay kaşığı kadar toz tarçın, yarım tatlı kaşığı toz zencefille karıştırılır Karışım bir yudum suya yutulduğunda mide bulantısını kısa sürede geçirir.

Anason: Anason kür şeklinde hazırlandığında mide bulantısına iyi gelir. Ayrıca kusmaya karşı da faydalıdır. 1 çay bardağı sıcak suya çay kaşığının ucuyla anason eklenerek demlenir. Yaklaşık 5 dakika demlendikten sonra anason suyu süzülerek içilebilir. Anason tercihe göre bazı sebzelere serpiştirilerek de kullanılabilir. Örneğin elma ya da armut haşlanarak üzerine anason eklenip tüketilebilir.

Karanfil: Mide bulantısına iyi gelen bir diğer çözüm önerisi de karanfildir. Karanfil çay şeklinde hazırlanarak içilebilir. 1 bardak sıcak suya, yarım tatlı kaşığı toz karanfil eklenip karıştırılır. Karışım 5 dakika dinlendikten sonra süzülerek içilir.

Rezene: Yarım tatlı kaşığı rezene tohumu, 1 bardak sıcak suya eklenip 5 dakika demlenir. Hazırlanan çay süzülür ve içine bir miktar bal ve limon eklenerek içilebilir. Karışım yudum yudum içildiğinde mide bulantısına çözüm olabilir.

Sirke: Mide bulantısının ardından kustuktan sonra ağız içinde oluşan kötü koku mide bulantısının devam etmesine neden olabilir. Kustuktan sonra ağızda oluşan kötü kokuyu gidermek ve dolayısıyla mide bulantısını geçirmek için bir miktar suyun içine bir yemek kaşığı kadar sirke eklenir. Elde edilen karışımla gargara yapılır. Sirke ağız içinde oluaşn kötü kokuyu giderir.

Soğan: Yarım tatlı kaşığı soğan suyuna 1 çay kaşığı kadar zencefil eklenerek içildiğinde mideyi sakinleştirip, bulantıyı giderir.

Su: Mide bulantısıyla beraber kusma varsa vücutta sıvı kaybı yaşanır. Vücutta sıvı kaybı mide bulantısının daha fazla artmasına neden olur. Mide bulantısı ve özellikle beraberinde kusma varsa bu dönemlerde su tüketimine ağırlık verilmelidir. İçilen su bir anda değil udum yudum aralıklarla içilmeli ve çok soğuk olmamalıdır.

Elma: Lif bakımından zengin içeriğe sahip olan elma, mide bulantısına neden olan toksinleri vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olur. 1 tane elma 4-5 dilime ayrılarak yavaş yavaş yendiğinde mide bulantısına karşı iyi gelir.

Tavuk suyu: Birkaç parça tavuk haşlanarak elde edilen suyu yavaş yavaş içildiğinde mide bulantısına iyi gelir.

Kuruyemişler: Eğer vücutta protein eksikliği varsa bu eksiklik mide bulantısı gibi belirtilere neden olabilir. Mide bulantısı şikayeti olduğunda kişi bir şey yiyip içmekten kaçınabilir. Et, balık gibi gıdalar yerine kuruyemişlerden yararlanılabilir. 1 avuç fındık, fıstık ya da badem mide bulantısını gidermek için çözüm olabilir.
Son Güncelleme : 24.03.2021 16:12:56
Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Yorumları

şifre Kırmızı sayı

4 Yorum Yapılmış "Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?"
mide bulantısına kuruyemiş su elma nane limon tavuk suyu yoğurt muz zencefil patates püresi karpuz tuzlu kraker tuzlu biküvi iyi gelir..
Damla . 17.10.2014
CEVAP YAZ
Bende sürekli mide bulantısı var ne yapacağımı ve ne yiyeceğimi bilmiyorum.
Başkaya . 23.02.2014
CEVAP YAZ
benim midem dönüyor sadece çıkaramıyorum ama bu da benide
Yaren . 05.04.2014
CEVAP YAZ
Teşekkürler
Aylin . 20.02.2014
CEVAP YAZ
Mide Hastalıkları Nelerdir
Mide Hastalıkları Nelerdir
Mide Hastalıklarını 7 ana bölümde toplayabiliriz 1-Mide Kanseri 2-Reflü 3-Gastrit 4-Hazımsızlık 5-Mide Ülseri 6-Mide yanması 7-Mide tembelliği Şimdi bu hastalıkları tek tek tanıyalım... MİDE KANSERİ: Mide Kanseri dünyada akciğer kan...
Midenin Kalp Gibi Atması
Midenin Kalp Gibi Atması
Midenin kalp gibi atması, Bireyin karın bölgesinde hissettiği, kalp atışına benzer bir durum olan mide atması şeklinde ifade edilebilmektedir. Midemizde hissedilen atma durumu, birden bire başlayabileceği gibi uzun süreli olarak da görülebilmekted...
Mide Ağrısı Ve İshal
Mide Ağrısı Ve İshal
Mide Ağrısı Ve İshal: Soğuk kış aylarında mide ağrısı ve ishal sıkıntısı çekmek pek de şaşırtıcı bir durum değildir. Bir çoğumuz mide ağrısını üşütmeye bağlıyor. Fakat mide ağrısı üşütmeyle olabileceği gibi ger hangi bir hastalığında belirtisi olabi...
Sabah Görülen Mide Bulantısı
Sabah Görülen Mide Bulantısı
Sabah Görülen Mide Bulantısı, uzmanlar tarafından kusacakmış gibi kötü bir hissin meydana gelmesi durumu olarak tanımlanan mide bulantısı tek başına bir hastalık olmamakla beraber başka bir hastalığın habercisi olarak da bilinir. Mide bulantısının pe...
Mide Kazınması
Mide Kazınması
Mide kazınması, halk arasında açlığın olduğunu anlatmak için kullanılan bir deyimdir. Acıkma nedeniyle midenin zil çalması gibi etkile hissedilen mide kazınmasının bazı kötü alışkanlıklardan, hatalı beslenmeden ya da bazı hastalıklardan kaynaklanıyor...
Mide Ödemi
Mide Ödemi
Mide ödemi; mide ve on iki parmak bağırsağı yüzeyinde veya daha derin katlarda ilerleyen ve genelliklede Helicobacter Pylori adı verilen bakteriden kaynaklı bir yaradan meydana gelir. Genellikle ödemin fark edilmemesi ve gereken tedavinin uygulanmama...
Mideden Ses Gelmesi
Mideden Ses Gelmesi
Mideden ses gelmesi, günümüzde her insanda meydana gelebilecek bir durumdur. Hatta bu durum özellikle yatarken çok sık bir şekilde meydana gelerek sizlere rahatsızlık verebilir. Mideden ses gelmesi birçok zaman mideyle alakalı bir durumdur. Fakat baz...
Mide Bulantısı İştahsızlık
Mide Bulantısı İştahsızlık
Mide Bulantısı İştahsızlık, Mide bulantısı birçok insanın hayatında sık sık karşılaştığı ve kişiye büyük rahatsızlıklar veren sorunların başında gelmektedir. Hemen hemen her insanın yaşadığı mide bulantısı, aynı zamanda beraberinde iştahsızlık proble...
Mide Duvarı Kalınlaşması
Mide Duvarı Kalınlaşması
Mide duvarı kalınlaşması gastroin testinal olarak tanımlanan mide hastalıklarının önemli bir belirtisidir. Çok kesitli BT teknolojisi mide duvarı kalınlaşması durumunu ve kenarların değerlendirilebilmesi aşamasında kullanılan oldukça etkili bir yönt...
Mide Bulantısı ve Halsizlik
Mide Bulantısı ve Halsizlik
Mide bulantısı ve halsizlik, tek başına bir hastalık olarak kabul edilmeseler de önemli başka hastalıkların haberclsl ya da yan etkisi olabilirler. Mide bulantısı, karın bölgesinde ağrıya, yiyeceklerin yakılması ve sindiriminde problemlerin oluşmasın...
Mide Kasılması
Mide Kasılması
Spazma uğrayan bölge her hastada aynı büyüklükte değildir. Acı en çok epigastriyum denilen kesimde yani kaburgaların altı ile göbek arasında kalan kesimde duyulur. Mide spazmı midenin veya bir başka organın organik çeşitten bir hastalığı olabilir....
Mide Spazmı
Mide Spazmı
Midenin kramp şeklinde şiddetli ağrılı kasılması olayına Mide Spazmı denir. Ağrı genellikle göbekle kaburgalar arası bölgede hissedilir. Bazen göğüs kafesine ve sırta doğru yayılabilir. Bu ağrıya dayanmak hasta için oldukça zordur. Ağrı sırasında has...

 

Mide Hastalıkları Nelerdir
Midenin Kalp Gibi Atması
Mide Ağrısı Ve İshal
Sabah Görülen Mide Bulantısı
Mide Kazınması
Mide Ödemi
Mideden Ses Gelmesi
Mide Bulantısı İştahsızlık
Mide Duvarı Kalınlaşması
Mide Bulantısı ve Halsizlik
Mide Kasılması
Mide Spazmı
Mide Gevşekliği
Uykuda Mide Bulantısı
Psikolojik Mide Bulantısı
Böbrek Taşı Mide Bulantısı Yaparmı
Mide Asidi Fazlalığı
Alkol Sonrası Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Geçmeyen Mide Bulantısı
Mide Fesadı
Mide Alındıktan Sonra Yaşam
Mide Gazı
Mide Koruyucu
Mide Ve Sırt Ağrısı
Geğirme
Mide Kanseri Nedir
Ani Mide Ağrısı
Mide Bypass Ameliyatı
Mide Kisti
Mide Ağrısı Kola Vurur Mu
Popüler İçerik
Mide Gevşekliği
Mide Gevşekliği
Mide Gevşekliği, Mide ve yemek borusunun bir kapağı vardır. Bu kapağa KÖS adı da verilir. Normalde yemekler yutulduktan sonra yemek borusundan geçerek...
Uykuda Mide Bulantısı
Uykuda Mide Bulantısı
Uykuda mide bulantısı, mide bulantısı tek başına bir rahatsızlık olabileceği gibi farklı bir hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Kronik m...
Psikolojik Mide Bulantısı
Psikolojik Mide Bulantısı
Sık sık ve nedenini anlayamadığınız bir şekilde mideniz mi bulanıyor? Kokulara, yediklerinize hatta sinirlenmeye karşı tepkilerinizde bulantı ön pland...
Böbrek Taşı Mide Bulantısı Yaparmı
Böbrek Taşı Mide Bulantısı Yaparmı
Böbrek taşı mide bulantısı yapar mı, böbreklerde meydana gelen taşlar, sırt ağrısı ve mide bulantısı etkisi gösterir. Böbreklerdeki taş oluşumlarında ...
Mide Asidi Fazlalığı
Mide Asidi Fazlalığı
Mide asidi fazlalığı bir takım mide sorunlarını tetikleyen bir durumdur. Normalde midedeki asit belirli bir seviyenin üzerine çıkmaz ancak asit oranın...
Alkol Sonrası Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Alkol Sonrası Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Alkol sonrası mide bulantısına ne iyi gelir, mide bulantısı değişik etkenler nedeniyle ortaya çıkabilir. Bunlardan birisi de alkol tüketimidir. Özelli...
Geçmeyen Mide Bulantısı
Geçmeyen Mide Bulantısı
Geçmeyen mide bulantısı, kronik mide bulantısı olarak da adlandırabileceğimiz bir rahatsızlık türüdür. Genellikle tek başına bir hastalık olarak kabul...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Mide Hastalıkları Nelerdir
Midenin Kalp Gibi Atması
Mide Ağrısı Ve İshal
Sabah Görülen Mide Bulantısı
Mide Kazınması
Mide Agrisii
Soru Cevap
Mide Yanması Şikayetim Var
Midem Cok Agriyor
En Büyük Risk Nedir?
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Mide Agrisii
Soru Cevap
Mide Yanması Şikayetim Var
Midem Cok Agriyor
En Büyük Risk Nedir?
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022