Mide Spazmı

Mide Spazmı

Midenin kramp şeklinde şiddetli ağrılı kasılması olayına Mide Spazmı denir. Ağrı genellikle göbekle kaburgalar arası bölgede hissedilir. Bazen göğüs kafesine ve sırta doğru yayılabilir. Bu ağrıya dayanmak hasta için oldukça zordur. Ağrı sırasında hasta terler, rengi solar ve birkaç saniye ile birkaç dakika kadar sürebilir. Bazende ağrılar peşpeşe geldiğinden spazm süresi uzayabilir.


Mide spazmı neden olur?

Midenin kaslarının aşırı kasılmasını sağlıyan herhangi bir nedenden kaynaklanabilir. Bunlar neler olabilir; aşırı emosyonel (duygusal) stres, ağır psikolojik travmalar, ağır bir yemek yerken özellikle mideyi havayla doldurmak veya çok sinirli ve kızgın olduğumuzda hızlı yemek yemek sonucunda ortaya çıkabilir. Bunlardan başka mideye ait bir takım hastalıklar bunu tetikleyebilir; ülser, ağır gastrit ve mide kanseri gibi durumlarla, mide çıkışında tıkanıklık yapabilecek sebepleri takiben mide spazmları ortaya çıkabilir. Ağır fiziki yorgunlukları takibende ve kadınlarda menstruasyas dönemlerini takibende bu mide kasılmaları ortaya çıkabilmektedir.

Mide spazmını hangi yiyecekler tetikler?

Mide spazmını soğuk ve çiğ yemekler ile kafein içerikli içecekler artırırlar ya da provake ederler. Mide spazmı yaşayan kişiler midelerini aşırı doldurmamalıdırlar.

Mide spazmı diğer mide hastalıklarından nasıl ayırtedilir?

Mide spazmı diğer mide hastalıklarından ayırtedilmelidir. Genellikle bir an gelir geçer ve çok sık karşılaşılan bir durum değildir.
Ancak diğer mide haslıklarıyla beraber olan mide spazmları uzun sürelidir. Mide Ülserleri, Duedenum (12 parmak bağırsağı) ülserlerinde ve ağır gastritlerde mide asidi fazlalığından dolayı midede ağrılar şiddetlidir. Bu ağrılar yemekten yaklaşık bir saat önce ve yemekten 2 saat sonra hissedilirler. Asitli ve asit üreten besinlerle, psikolojik stresleri takiben mide spazmları ortaya çıkabilirler. Bağırsak yollarında oluşan stenoz adı verilen tıkanıklıklar sonucu mide içeriği bağırsağa giriş yapmaya zorlandığı için mide kasılmalarla içeriği aşağı göndermeye çalışır. Bu kasılmalarda yine ağrılıdır.

Mide spazmı hangi hastalıkların belirtisidir?

Ağır psikolojik stresler, kadınlarda mensruasyon dönemi, ağır eforları takiben ortaya çıkabildiği gibi mideye ait organik hastalıklardada ortaya çıkabilmektedir. Bunun dışında kronik inatçı kabızlıklarda ve uzamış ishallerdede görülebilir. Besin ve ağır metal zehirlenmelerindede mide spazmı olur. Bunun yanında çeşitli besinlere karşı gelişmiş intolerans durumlar örneğin süte karşı olan laktoz intoleransı durumlarındada mide spazmı gelişir.

Mide spazmı olan kişinin yemek yediğinde ağrısı geçer mi?

Evet genellikle yemek yeme mide spazmını yavaşlatıp ağrıları azaltıyormuş gibi görünsede mide spazmı olan kişi spazm geçene kadar yemek yememeyi tercih etmelidir. Ancak mide ülseri gibi aside bağlı spazmlarda hastanın yemek yemesi ve süt gibi alkali besinleri alması hastayı rahatlatır. Spazm yaşayan kişiler soğuk, çiğ ve kafeinli besin almamalıdır. Mide spazmı geçiren kişi yemek yediğinde şikayetleri dahada artıyorsa bu durumda pilor stenozu dediğimiz mide bağırsak yollarındaki bir tıkanıklıktan yada kanser türevlerinden şüphelenilir. Bu durum müdahale gerektiren bir durumdur. Hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli tedavi alınmalıdır.

Mide spazmı tedavisi nasıldır?

Yukarıda bahsedilen tetikleyici besinlerden ağır fiziksel hareketlerden ve psikolojik stresten uzak durmaya çalışmalı, midede gaz varsa bunu çıkarmak için biraz yürümeli, bir süre sırt üstü yatmalı, derin nefes alıp verme egzersizleri uygulamalıdır. Bunlar yeterli olmazsa hekime başvurmalı ve hekim önerisine uygun teşhis ve tedaviye uyulmalıdır.

Mide Spazmı Yorumları

şifre Kırmızı sayıyı girin

27 Yorum Yapılmış "Mide Spazmı"
Merhabalar Ben 15 Yaşındayım Lise 2 Ye Gidiyorum Üzüldüğüm Ve Strese Girdiğim Zaman Midem Çok Ağrıyor. Geçen Sene Çok Çektim Aslında Aşırı Duygusal Birisiyim Okul Zamanı Çok Depresyon Geçirdim Bu Sene Böyle Olsun İstemiyorum Lütfen Yardım Edin.
Rümeysa . 2015-10-01 / 4,5
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Benımde Anlık Ağrılarım Oluyo Omuzlarıma Vuruyo Ama Benı Bıtırdı Bu Ağrı
Mustafa . 2017-12-06 / 4,5
CEVAP YAZ
Ben De Mide Krampları Geçiriyorum 4.gecirdim Geçenlerde Omuzlarim Sağ Köprücük Kemiğine Şiddetli Bir Ağrı,ter Boşalıyor Mideye Bir Ağrı Saplanıp 15 Dk Sürüyor Hemen Süt Veya Mide Koruyucu İçiyorum 6kasimda Endeskopi Yapılacak
Dilek Çeliker . 2017-11-02 / 4,5
CEVAP YAZ
Merhaba,bu Tariflere Uygun Migde Spazmini Birkac Kez Yasadim.ılk Agrilarimda Gaz Sksmasi Sanmistim Cünkü Siskinlik Olusuyordu Önce Daha Sonrada Kramplar Giriyordu Bitki Caylari Denedim Fayda Etmedi Nane Kaynatip İctigimde Hemen Rahatladim.en Son Ve En Agrili Spazmda Hastaneye Gitmek Zorunda Kaldim Kramp Olusmadan Bir Saat Önce Asiri Ve Hizli Yemek Yemis Ve Stresli Bir Günümdü Agri Ve Kramplar Olustu 7,8 Saat Sürdü Yanisira Defalarca Kustum Tansiyonumun Asiri Düstügünü Hissettim Vücudumda Su Kalmamisti Soguk Suyu Elim Yüzüm Kollarima Carptim Refleksle O Biraz Kendime Getirdi Sonrasi Hastane Bir İgne Vurdular Gecti Halen Korkuyorum Ayni Agriyi Cekmekten Stresten Uzak Olmaya Ve Yavas Yemeye Calisiyorum.
Emine . 2015-10-23 / 4,5
CEVAP YAZ
Diyet Yapiyorum, Demir Eksikligi Olmasın Diye Aşırı Derecede Çiğ Ispanak Yedim. Sırt Üstü Uzandım Birden Mideme Kramp Girdi. İlk Defa Böyle Birşey Olduğu İçin Tırstım. Ispanakdan Kaynaklandığını Düşündüm. Gerçektende Çiğ Sebze Mide Ağrısına Yol Açıyormuş. Bundan Sonra Pişirip Yemek Lazım.
Ali . 2014-11-11 / 4,5
CEVAP YAZ
Mrb Oncelikle Herkese Acil Sifalar Diliyorum Yasim 18 Bi Sene Once Mide Kasilmasi Sikayetiyle Doktora Gttim İlk Basda Gaz Sikismasi Dedi Daha Sonra Sikca Tekrrladi Bu Sefer Safrada Tas Oldugunu Soyledi Ve Saframi Aldi Ancak Ameliyat Sirasinda Yanlis Damari Kesdi Ve Fark Etmedi Sfra Suyu Durmadi Diren Takdi En Sonunda Baska Bi Hastanetr Sevk Etti Orda Endoskobi Oldum Sitent Takildi Ancak Su Bi Kac Gundur İlk Zaman Yasadigim Sancilarin Aynilarini Yasiyorum Migdem Aniden Kasiliyor Hareket Edemiyorum Ayni Andda Belime Bi Agri Vuruyor Soguk Soguk Terliyorum Acile Gittim Fakat Gene Gaz Sksmasj Deyip Gonderdiler Napicam Bilmiyorm Her An Korkuyla Yasiyorumm Artik Agri Tekkrlick Diye Bikdim Mide Agrilarindan :(
Merve Bulut . 2014-09-13 / 4,5
CEVAP YAZ
Midem O Kadar Çok Ağrıyorki Doğrulamıyorum Ağlıyorum Çok Fenayım Yardım Edin Sanki Mideme Iğne Batıyor Gibi Oluyor
Büşra . 2014-07-14 / 4,5
CEVAP YAZ
Merhabalar Dün Genel Kontrol Amaçlı Ailemin Yanlış Yönlendirmesi Üzerine Endoskopi Yaptım. Doktorum Bir Sıkıntı Olmadığını Sölemesini Rağmen Dünden Sonra Mide Ağrısı Başladı. Tam Göbek İle Göbek Arasında. Ara Ara Spazmlar Oluyor. Ama Genelde Sabit Bir Ağrı Devam Etmekte. Bu Nedendir? Ne Yapmam Gerekir?
Göktuğ . 2014-07-08 / 4,5
CEVAP YAZ
Merhaba Benim Yemekten Hemen Sonra Yürüdüğümde Yada Ayakta Kaldıgim Da Dehşet Mide Agrisi Cekiyorum Şişkinlik Oluyor Özellikle Ramazanda Artti Sebebi Ne Ola Ki Çözüm Varsa Yardımcı Olursanız Sevinirim
Gülşah . 2014-07-06 / 4,5
CEVAP YAZ
Benim De Başım Çok Ağrıyor. Sürekli Terliyorum. Su İçince Kusuyorum. Ağımda Acı Bir Tat Oluyor. Mide Rahatsızlıklarının Hepsini Okudum Ama Benimki Yok. Annem Bana Yoğurt. Haşlanmış Yumurta, Haşlanmış Patates Vb. Yiyecekler Tüketmemi Söylemişti. Ama İşe Yaramadı. Lütfen Yardımcı Olun Bulantıya Dayanamıyorum...
Meryem . 2014-06-27 / 4,5
CEVAP YAZ
Herkese Geçmiş Olsun Altı Yıldır Mide Spazmı İle Yaşıyorum Önemli Olan Hastalığı Bilmek. Yapacak Tek Şey Var Size İyi Gelen Herşeyi Yapın Mutlu Olun Hava Almaya Çıkın Koştur Koştur Yaşamayın Tempo Bazen Yüksek Bazen Yavaş Olmalı Ağır Hayat Şartları En Büyük Düşmanımız Biraz Rahat Yaşamaya Çalışın Yiyecek Ve İçeçeklerin Sebep Olmadığını Göreceksiniz Strers Yapan Herşeyden Uzak Durun Evde Kapalı Kalmayın Sizin Hoşunuza Gitmeyen Bi Ortamda Mecburiyetten Durmayın Ve Çok Açta Bırakmayın Kendinizi İnsan Acıkınca Sinirli Olabiliyo Ve Bu Mide Krampını Oluşturuyo.
Beyaz . 2014-04-03 / 4,5
CEVAP YAZ
Merhaba 19 Yaşındayım Mideme 3-4 Saniye Süren ağır Sancılar Giriyor Neredeyse Nefes Almakta Bile Zorlana Biliyorum Bazen Bu Sancı Göğüs Kafesime Bile Etki Ediyor.
Neslihan . 2014-03-26 / 4,5
CEVAP YAZ
Midem Çok Ağrıyor Ne Önerirsiniz Ve Bulantı Var
Songül Yarız . 2014-03-26 / 4,5
CEVAP YAZ
Slm Ben 36 Yasındayım 19 Yasındayken 4 Gun Boyunca Hergun Mıdemden Hep Su Cıkartıyodu 5 Ve 6 Gun Kan Cıkardıktan Sonra Rahat Etmıstım 17 Senedır Bı Sıkıntım Yoktu Fakat Bundan 3 Ay Once Yıne Bu Sefer Uykudan Uyandıran Bı Bulantı Basladı Yıne 3 Gece 4 Gun Sadece Su Seklınde Gelıp 5 Ve 6 Gun Yıne Kanama Fakat Bu Seferkı Kanama Sankı Mıdemde Yosun Varmısta Yosunu Kan Sarmıs Gıbı Kanama Geldı Ondan Sonra Yıne Rahattım Su Uc Gundur Yıne Uykudan Uyandırmaya Basladı Ve Asırıderecede Agrı Yapıyor Bunun Nedenını Orene Bılırmıyım
Tülay Öncül . 2014-02-24 / 4,5
CEVAP YAZ
Ani Hareketlerde Midem Katlanıyor Gibi Sancı Giriyo Nefes Zor Alıyorum
Ayse Matiç . 2014-02-02 / 4,5
CEVAP YAZ
Miğdesi Ağrıyan Bir Kişi Eğer 3 Ay İlaç Kullanmışsan Lansor Yada Diğer Bi İlaçları Bi Kaç Gün İçmeyin Bazen Endoskopi Ve Ulturasonda Çıkmıyor Ağrı Sebebi Bu Da Genelde Hastalarda Miğde Krampı Deniyor Bi Kaç Gün İlaç İçmeyin Zaten İlaç Genelde Sırta Karaciğere Atıyor Miğde Ağrısı Zor Ancak Yapılcak Bişey Yok Yediğin İçtiğine Dikkat Etmelisin Allah Yardımcınız Olsun...
Barış Yıldırım . 2013-11-07 / 4,5
CEVAP YAZ
Mide Spazmını Artık Tanıyorum Zaman Zaman Mideme Kramp Gibi Giriyo Tüm Karnıma Yayılıyo O Sırada Sırtımda Bir Ağrı Ve Bütün Vücudum Bitkin. Buz Gibi Ter Döküyorum Yüzümün Rengide Bembeyaz Oluyo. Ne Zaman Bişeye Canım Sıkılsa Üzülsem Bu Hep Oluyo. Spazm Oluşunca Karnıma Sıcak Su Torbası Koyup Sırt Üstü Yatıyorum 45dk Sonra Hiç Bişii Kalmıyo Sıcak Su Torbası Kaslarımı Gevşetiyomudur Nedir Anlamadım Ama Bana En İyi O Geliyo Yaz Sıcağında Bile
Emel . 2013-09-02 / 4,5
CEVAP YAZ
Benim 3 Yıldır Her Adet Döneminde Midem Şiddetli Ağrıyo Ve Adet Bittikten Birgün Sonra Geçiyo Osüre Zarfında Sırtüstü Yatamıyorum Yürüyemiyorum Ençok Sırtım Agrıyo,3 Yıl Önceye Kadar Normal Adet sancısı Çekiyordum.birde Bu Mide Spazmı Açken Su İçtigim Zaman Yada Kızartma,çay,kola Dan Hemen Sonra Oluyo Birde Yemek Yedikten Hemen Sonra Mide Çıkışında Sag Tarafta Sabit Bi Agrı Oluyo Dokunamıyorum Yarım Saat Falan Sonra Yavaş Yavaş Geçiyo Kadın Doğuma Gittim Bişey Bulamadılar Ne Önerirsiniz Sıcak İyi Geliyo Bende Tuluk Koyuyorum Bu Zamanlarda Ama Sorun Ney Merak Ediyorum.
Cemre . 2013-08-28 / 4,5
CEVAP YAZ
Mide Hakkında Yardımcı Olursanız Sevinirin Ben Gönenliyim
Olcay . 2013-08-15 / 4,5
CEVAP YAZ
Zaten Doktorlarla Psikologlar Arasındaki En Büyük Fark Bu Olsa Gerek.strese Giren Bir İnsana Girme Deyince İş Bitiyor Mu Gerçekten? 7 Yıl Tıp Eğitimi Bu Yüzden Mi? Adam Stresli Psikolojisi Bozuk Düşünmek Zorunda Buna Çare Bulunmalıdır Bence
İlhan . 2013-08-08 / 4,5
CEVAP YAZ
Benim Kaburga İle Sağ Ğöğüs Altı Çok Ağrıyo Eğilip Doğrulamıyorum,aynı Şekilde Sırtımda Da Çok Kötü Ağrı Oluyur.ne Olur Bana Yardımcı Olun Ben Ölecekmiyim:(
Didem . 2013-07-24 / 4,5
CEVAP YAZ
Yıllardır Mıyde Agrısı Cekıyorum Dokdara Gıtım Parca Aldılar Kolonsköpi Yaptılar Ulturoson Cekıltı Taman Bır Şey Cıkmadı Lansor Dıye Ilac Verdıler Ama Oda Fayda Etmıyo Kırap Gırergıbı Agrılar Cekıyo Agrılarımdan Yemek Bıle Yıyemıyom Benı Halsız Bıtkın Bırakıyo Bana Bu Konuda Yardımcı Olurmusunuz Artık Mıyde Bulantılarım Bıle Oluyo
Songül . 2013-07-09 / 4,5
CEVAP YAZ
Ayni Dertten Muzdarip Biri Olarak Spazm Gelecegini Onceden Hissetmeye Basladim Hemen Spazmolitik İlac Aliyorum Ve Midemin Ustune Sicak Kompres Uyguluyorum İyi Geliyor Tecrubeyle Sabittir Spazmolotik İlac Olarak Buscopan Plus Veya Expaz Veya Benzerleri Eczaneden Sorabilorsiniz Herkese Acil Sifalar Dilerim
Nilgun . 2013-06-03 / 4,5
CEVAP YAZ
3 Gece Önce Şiddetli Bir Ağrıyla Uyandım Doktora Gittim Serum Ağrı Kesici Falan Hiç Biri Kar Etmedi Ağrı Şiddetli Şekilde Devam Ediyordu. Gidip Wc De İstifra Edince Rahatlamıştm. Sonra Talcid Ve Proton Pompası Kulanarak Rahatlatıyordum Midemi Ancak Şimdi Yine Aynı Ağrıyla Uyandım. Nasıl Bir Şey Bu Mide Böbrekten Fena Ya
Murat . 2013-05-06 / 4,5
CEVAP YAZ
Çok Çay İçtiyim Zaman Mide Agrısı Çekikorum
Nurettin Çapar . 2013-04-24 / 4,5
CEVAP YAZ
Sabaha Karsi Siddetli Agriyla Uyandim. Hayatimda Yasamadigim Bi Agriydi. Regli Donemimdeyim Acikcasi İlk Sebep Bu Sandim Fakat Agri Gecmedi. Gaz Sıkısmasi Sandigimizdan Sut İctim Buda Mide Bulantima Sebep Oldu Sonrasi Zaten Kustum. Tansiyonum Dustu Rengim Soldu. Biraz Daha Direndim Fakat Dayanamayip Acile Gittik Serum Yedim. Serum Sadece Siddetini Azaltti Agrim Hala Devam Ediyor
Meral . 2013-03-28 / 4,5
CEVAP YAZ
Akşam Biraz Tuzlu Leblebi Yedim Üstüne Ağır Sayılacak Yemek Yiyerek Oturdum İki Saat Sonra Şiddetli Sancılara Maruz Kaldım Dör Adet Sodayı İçince Mide Spazmı Geçirdim İki Gündür Yemek Yiyemiyorum Sanki Miydem Asit Üretmiyor Gibi Geliyor Bana Çok Sancı Çekiyorum
Gökhan Yağmurca . 2013-02-24 / 4,5
CEVAP YAZ
Mide İltihabı Belirtileri
Mide İltihabı Belirtileri
Belirtileri: Rahatsızlık duygusu, iş­tah kaybı, kusma ve seyrek olarak da ka­namadır. Tedavi: Nedenin saptanması halin­de, ondan kaçınılmasıdır. Alkalen köpü-rücü tozlar ve manyezi sütü, uygun ilaç­lardır. Kronik gastrit: Nedenler, akut gastritin-k...
Ani Mide Ağrısı
Ani Mide Ağrısı
Ani mide ağrısı, karın üst orta bölgesinde, sol kaburganın altında meydana gelen ağrı, sıkıntı hissi olarak tanımlanır. Besinlerle yaşanan uyumsuzluk sonucunda yaşanan mide ağrısına muayene esnasında herhangi net bir sebep bulunamadığından hastaya t...
Mide Hastalıkları Nelerdir
Mide Hastalıkları Nelerdir
Mide Hastalıklarını 7 ana bölümde toplayabiliriz 1-Mide Kanseri 2-Reflü 3-Gastrit 4-Hazımsızlık 5-Mide Ülseri 6-Mide yanması 7-Mide tembelliği Şimdi bu hastalıkları tek tek tanıyalım... MİDE KANSERİ: Mide Kanseri dünyada akciğer kan...
Midenin Kalp Gibi Atması
Midenin Kalp Gibi Atması
Midenin kalp gibi atması, Bireyin karın bölgesinde hissettiği, kalp atışına benzer bir durum olan mide atması şeklinde ifade edilebilmektedir. Midemizde hissedilen atma durumu, birden bire başlayabileceği gibi uzun süreli olarak da görülebilmekted...
Sabah Görülen Mide Bulantısı
Sabah Görülen Mide Bulantısı
Sabah Görülen Mide Bulantısı, uzmanlar tarafından kusacakmış gibi kötü bir hissin meydana gelmesi durumu olarak tanımlanan mide bulantısı tek başına bir hastalık olmamakla beraber başka bir hastalığın habercisi olarak da bilinir. Mide bulantısının pe...
Mide Kazınması
Mide Kazınması
Mide kazınması, halk arasında açlığın olduğunu anlatmak için kullanılan bir deyimdir. Acıkma nedeniyle midenin zil çalması gibi etkile hissedilen mide kazınmasının bazı kötü alışkanlıklardan, hatalı beslenmeden ya da bazı hastalıklardan kaynaklanıyor...
Mide Ağrısı Ve İshal
Mide Ağrısı Ve İshal
Mide Ağrısı Ve İshal: Soğuk kış aylarında mide ağrısı ve ishal sıkıntısı çekmek pek de şaşırtıcı bir durum değildir. Bir çoğumuz mide ağrısını üşütmeye bağlıyor. Fakat mide ağrısı üşütmeyle olabileceği gibi ger hangi bir hastalığında belirtisi olabi...
Mide Ödemi
Mide Ödemi
Mide ödemi; mide ve on iki parmak bağırsağı yüzeyinde veya daha derin katlarda ilerleyen ve genelliklede Helicobacter Pylori adı verilen bakteriden kaynaklı bir yaradan meydana gelir. Genellikle ödemin fark edilmemesi ve gereken tedavinin uygulanmama...
Mide Kasılması
Mide Kasılması
Spazma uğrayan bölge her hastada aynı büyüklükte değildir. Acı en çok epigastriyum denilen kesimde yani kaburgaların altı ile göbek arasında kalan kesimde duyulur. Mide spazmı midenin veya bir başka organın organik çeşitten bir hastalığı olabilir....
Mideden Ses Gelmesi
Mideden Ses Gelmesi
Mideden ses gelmesi, günümüzde her insanda meydana gelebilecek bir durumdur. Hatta bu durum özellikle yatarken çok sık bir şekilde meydana gelerek sizlere rahatsızlık verebilir. Mideden ses gelmesi birçok zaman mideyle alakalı bir durumdur. Fakat baz...
Mide Duvarı Kalınlaşması
Mide Duvarı Kalınlaşması
Mide duvarı kalınlaşması gastroin testinal olarak tanımlanan mide hastalıklarının önemli bir belirtisidir. Çok kesitli BT teknolojisi mide duvarı kalınlaşması durumunu ve kenarların değerlendirilebilmesi aşamasında kullanılan oldukça etkili bir yönt...
Mide Bulantısı ve Halsizlik
Mide Bulantısı ve Halsizlik
Mide bulantısı ve halsizlik, tek başına bir hastalık olarak kabul edilmeseler de önemli başka hastalıkların haberclsl ya da yan etkisi olabilirler. Mide bulantısı, karın bölgesinde ağrıya, yiyeceklerin yakılması ve sindiriminde problemlerin oluşmasın...
Mide Alındıktan Sonra Yaşam
Mide Alındıktan Sonra Yaşam
Mide Alındıktan Sonra Yaşam, Mide ameliyatları günümüzde oldukça fazlalaşmıştır. Bu durumun nedeni herkesin ilk aklına gelen Sorundur. Yani günümüzde çokça tüketilen sağlıksız yiyecekler ve içeceklerdir. Özellikle asitli içecekler birçok mide sorunun...
Mide Asidi Fazlalığı
Mide Asidi Fazlalığı
Mide asidi fazlalığı bir takım mide sorunlarını tetikleyen bir durumdur. Normalde midedeki asit belirli bir seviyenin üzerine çıkmaz ancak asit oranının artması gastrit, reflü gibi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olan bir durumdur.Mide sindirim ...
Mide İltihabı Belirtileri
Mide İltihabı Belirtileri
Belirtileri: Rahatsızlık duygusu, iş­tah kaybı, kusma ve seyrek olarak da ka­namadır. Tedavi: Nedenin saptanması halin­de, ondan kaçınılmasıdır. Alkalen köpü-rücü tozlar ve manyezi sütü, uygun ilaç­lardır. Kronik gastrit: Nedenler, akut gastritin-k...
Ani Mide Ağrısı
Ani Mide Ağrısı
Ani mide ağrısı, karın üst orta bölgesinde, sol kaburganın altında meydana gelen ağrı, sıkıntı hissi olarak tanımlanır. Besinlerle yaşanan uyumsuzluk sonucunda yaşanan mide ağrısına muayene esnasında herhangi net bir sebep bulunamadığından hastaya t...
Alkol Sonrası Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Alkol Sonrası Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Alkol sonrası mide bulantısına ne iyi gelir, mide bulantısı değişik etkenler nedeniyle ortaya çıkabilir. Bunlardan birisi de alkol tüketimidir. Özellikle bir gün önce fazla miktarda alkol alan kişilerde ertesi gün rahatsız edici d...
Mide Bulantısı İştahsızlık
Mide Bulantısı İştahsızlık
Mide Bulantısı İştahsızlık, Mide bulantısı birçok insanın hayatında sık sık karşılaştığı ve kişiye büyük rahatsızlıklar veren sorunların başında gelmektedir. Hemen hemen her insanın yaşadığı mide bulantısı, aynı zamanda beraberinde iştahs...
Geçmeyen Mide Bulantısı
Geçmeyen Mide Bulantısı
Geçmeyen mide bulantısı, kronik mide bulantısı olarak da adlandırabileceğimiz bir rahatsızlık türüdür. Genellikle tek başına bir hastalık olarak kabul edilemese de vücuttaki diğer hastalıkların belirtisi ve ya yan etkisi olabilir. Çoğu zaman g...
Mide Gevşekliği
Mide Gevşekliği
Mide Gevşekliği, Mide ve yemek borusunun bir kapağı vardır. Bu kapağa KÖS adı da verilir. Normalde yemekler yutulduktan sonra yemek borusundan geçerek mideye doğru ilerler. Vücut pozisyonu yiyeceklerin pozisyonunu değiştirse de geri gitmez. No...
Uykuda Mide Bulantısı
Uykuda Mide Bulantısı
Uykuda mide bulantısı, mide bulantısı tek başına bir rahatsızlık olabileceği gibi farklı bir hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Kronik mide bulantısı günün her hangi bir saatinde oluşabileceği gibi gece uykudan uyand...
Mide Koruyucu
Mide Koruyucu
Mide koruyucu, midede ülser, reflü, gastrit gibi hastalıkların tedavi edilmesinde, midenin bazı ilaçların tahrişinden koruyabilmek için kullanılan ilaçlardır. Yani ide asidiyle alakalı olan hastalıkların tedavisi sırasında mide as...
Mide Gaz Sancısı
Mide Gaz Sancısı
Hava yutma (aerofaji) mide gazının en sık sebebidir. Her insan yerken veya içerken bir miktar hava yutar.Hızlı yiyip içen, sakız çiğneyen, sigara içen ve uygun olmayan ( gevşek ) takma diş kullananlarda ise normalden fazla hava yutulur. ...
Mide Şişkinliği Tedavisi
Mide Şişkinliği Tedavisi
Karın şişkinliği mide ve bağırsaklarda gaz birikmesi ile ilişkili bir durumdur. Karın bölgesinde orta, ağır şiddetli, derin veya keskin ağrılarla kendini belli eder. Gaz çıkararak ve bağırsak hareketlerinin hızlanmasıyla çoğunlukla ağrı diner. Karın ...
Mide Fesadı
Mide Fesadı
Mide fesadı, mide fesadı genellikle besinleri fazla çiğnemeden mideyi aşırı şekilde doldurma hızlı yemek yeme gibi durumlarda oluşur. O kadar çok ve sık yapılan bir durum olduğundan artık kalıplaşmış bir deyim haline gelmiştir mide fesadı. Sıc...
Mide Gazı
Mide Gazı
Mide gazı, sindirim sistemi kanalının üstünde bulunan on iki parmak bağırsağına kadar ulaşan kısmında meydana gelen gaz türüdür. Bazen midede normal sayılacak kadar gaz oluşabilir. Fakat oluşan gaz olması gereken miktarın üzeri...
Mide Fıtığı Nedir
Mide Fıtığı Nedir
Mide fıtığı nedir, anotomik nedenlerden dolayı midenin üstten yemek borusuna doğru sarkması olarak tanımlanır ve midenin üst tarafındaki kasların gevşemesi sonucu oluşur.50 yaşını geçmiş bireylerin %65'inde mide fıtığı görü...
Psikolojik Mide Bulantısı
Psikolojik Mide Bulantısı
Sık sık ve nedenini anlayamadığınız bir şekilde mideniz mi bulanıyor? Kokulara, yediklerinize hatta sinirlenmeye karşı tepkilerinizde bulantı ön planda mı? Tıbbi yardım aramadan ya da ilaçlara sarılmadan önce evde alabileceğiniz bazı önlemler var: ...
Oruçta Mide Hastalığı
Oruçta Mide Hastalığı
Oruçta Mide Hastalığı, Aç kalmanın öğün atlamanın veya oruç tutmanın beyindeki mekanizmayı tetiklediği bilinmektedir. Ancak aç kalma migren krizine ve mide hastalığına neden olur. Oruç tutarken mide hastalığının en önemli nedeni sağl...
Geğirme
Geğirme
Geğirme, özafagus ve midedeki havanın karın kaslarının kasılarak, zor bir şekilde ağızdan çıkarılması ile gerçekleşir. Bu olay mide kardia bozukluklarında, mide ülserlerinde, safra kesesi hastalıklarında bir belirti olarak yaşanab...
Mide Guruldaması
Mide Guruldaması
Mide guruldaması, gün içerisinde uzun veya kısa süreli olarak karşılaştığı bir durumdur. Genellikle aç olduğumuz zamanlarda ortaya çıkan mide guruldaması yediğimiz yemeğin hemen sonrasında da meydana gelebilmektedir. Mide guruldaması...
Böbrek Taşı Mide Bulantısı Yaparmı
Böbrek Taşı Mide Bulantısı Yaparmı
Böbrek taşı mide bulantısı yapar mı, böbreklerde meydana gelen taşlar, sırt ağrısı ve mide bulantısı etkisi gösterir. Böbreklerdeki taş oluşumlarında bu durum sıkça görülmektedir. Taş oluşumu kalsiyum, ürik asit gibi maddelerin id...
Mide Yarasına Ne İyi Gelir
Mide Yarasına Ne İyi Gelir
Mide yarasına ne iyi gelir, mide yarası mide ülserinin olduğunu gösterir. Mide zarı ve mide dokusunda meydana gelmiş, tahrişe açık iltihaplı yaraların giderilmesinde yine bitkilerden ve beslenmeden yararlanabilirsiniz. Bu rahatsız...
Mide Ağrısı
Mide Ağrısı
Mide ağrısı hemen hemen hepimizin ara sıra karşılaştığı durumlardan birisidir. Bazı durumlarda son derece şiddetli şekilde meydana gelen mide ağrısı ile insanlar çok büyük acılar çekebilmektedir. Kısa ancak şiddetli kramplar klasik m...
Sabah Mide Ağrısı
Sabah Mide Ağrısı
Sabah Mide Ağrısı, Mide ağrısı yediden yetmişe birçok insanın yaşadığı problemlerden biridir. Öyle ki bu ağrılar kişide büyük sancılara ve hareket kısıtlamalarına neden olabilmektedir. Çocuklarda genellikle zararlı yiyecek ve içeceklerden...
Mide Ve Sırt Ağrısı
Mide Ve Sırt Ağrısı
Mide ve sırt ağrısı sorunu birlikte pek rastlanmayan iki temel sorun olup bazı durumlarda kendisini göstermektedir. Yani kişi hem mide ağrısı ve hem de sırt ağrısı yaşaması birbirinden bağımsız olaylar olarak gelişmeyebilir. Burada dikka...

 

Mide Hastalıkları Nelerdir
Mide İltihabı Belirtileri
Midenin Kalp Gibi Atması
Sabah Görülen Mide Bulantısı
Mide Kazınması
Mide Ağrısı Ve İshal
Mide Ödemi
Mide Kasılması
Mide Spazmı
Mideden Ses Gelmesi
Mide Duvarı Kalınlaşması
Mide Bulantısı ve Halsizlik
Mide Alındıktan Sonra Yaşam
Mide Asidi Fazlalığı
Alkol Sonrası Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Mide Bulantısı İştahsızlık
Geçmeyen Mide Bulantısı
Mide Gevşekliği
Uykuda Mide Bulantısı
Mide Koruyucu
Mide Gaz Sancısı
Ani Mide Ağrısı
Mide Şişkinliği Tedavisi
Mide Fesadı
Mide Gazı
Mide Fıtığı Nedir
Psikolojik Mide Bulantısı
Oruçta Mide Hastalığı
Geğirme
Mide Guruldaması
Popüler İçerik
Alkol Sonrası Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Alkol Sonrası Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Alkol sonrası mide bulantısına ne iyi gelir, mide bulantısı değişik etkenler nedeniyle ortaya çıkabilir. Bunlardan birisi de alkol tüketimidir. Özelli...
Mide Bulantısı İştahsızlık
Mide Bulantısı İştahsızlık
Mide Bulantısı İştahsızlık, Mide bulantısı birçok insanın hayatında sık sık karşılaştığı ve kişiye büyük rahatsızlıklar veren sorunların başında gelme...
Geçmeyen Mide Bulantısı
Geçmeyen Mide Bulantısı
Geçmeyen mide bulantısı, kronik mide bulantısı olarak da adlandırabileceğimiz bir rahatsızlık türüdür. Genellikle tek başına bir hastalık olarak kabul...
Mide Gevşekliği
Mide Gevşekliği
Mide Gevşekliği, Mide ve yemek borusunun bir kapağı vardır. Bu kapağa KÖS adı da verilir. Normalde yemekler yutulduktan sonra yemek borusundan geçerek...
Uykuda Mide Bulantısı
Uykuda Mide Bulantısı
Uykuda mide bulantısı, mide bulantısı tek başına bir rahatsızlık olabileceği gibi farklı bir hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Kronik m...
Mide Koruyucu
Mide Koruyucu
Mide koruyucu, midede ülser, reflü, gastrit gibi hastalıkların tedavi edilmesinde, midenin bazı ilaçların tahrişinden koruyabilmek için kullanılan ila...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları Sosyal Medya
Mide Hastalıkları Nelerdir
Mide İltihabı Belirtileri
Midenin Kalp Gibi Atması
Sabah Görülen Mide Bulantısı
Mide Kazınması
Mide Agrisii
Soru Cevap
Mide Yanması Şikayetim Var
Midem Cok Agriyor
En Büyük Risk Nedir?
Gizlilik İlkeleri
Güvenlik İlkeleri
Mide Forumları
Bizimle İletişime Geçin
Site Haritası
Facebook
Twitter
Google+
Pinterest
Instagram
Son Forum Konuları
Mide Agrisii
Soru Cevap
Mide Yanması Şikayetim Var
Midem Cok Agriyor
En Büyük Risk Nedir?
Yardım Sayfaları
Gizlilik İlkeleri
Güvenlik İlkeleri
Mide Forumları
Bizimle İletişime Geçin
Site Haritası
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Google+
Pinterest
Instagram
Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2018