Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Mide Ağrısı

Mide Ağrısı

Mide ağrısı hemen hemen hepimizin ara sıra karşılaştığı durumlardan birisidir. Bazı durumlarda son derece şiddetli şekilde meydana gelen mide ağrısı ile insanlar çok büyük acılar çekebilmektedir. Kısa ancak şiddetli kramplar klasik mide ağrısının başında gelmektedir. Vücutta meydana gelen ağrılar aslında bir organımızda sorun olduğunu bildiren öncüler olmaktadır. Mide ağrısı da yediğimiz yemeklerin midemize dokunduğunu, rahatsız ettiğini veya gaz yaptığını bizlere işaret etmektedir.

Mide Ağrısı Neden Olur?


Mide ağrısı sık karşılaşılan durumlardan birisi olduğundan birden çok neden sıralanabilmektedir. Ancak ana başlıklar altında incelemek gerekirse başlıcaları şunlardır:
 • Fazla yemek yemek - hızlı yemek yemek: Mide ağrısının en temel nedenlerinden birisi aşırı veya hızlı yemek yemektir. Mide bir anda tıka basa dolduğunda tepkisini ağrı olarak ortaya koymaktadır. Aşırı yemek yedikten sonra fazla gerilen mide ağrıyarak kişiye rahatsızlık vermektedir. Bu şekilde ortaya çıkan mide ağrısı midenin yenilen yiyecekleri sindirmede zorlandığını göstermektedir. Fazla yemek yemenin yanı sıra hızlı yemek yemek de mide ağrısına sebep olmaktadır. Hızlı yemek yemek hazmı zorlaştıracağından mide için son derece zararlıdır.
 • Enfeksiyonlar: Mide ağrısı ile ilgili biyolojik anlamda büyük sorunlardan birisi de enfeksiyonlardır. Vücuda bir şekilde girecek olan virüs veya bakteriler sindirim sistemini bozarak mide ağrısına neden olabilmektedir. Bu şekilde meydana gelen mide ağrısı genellikle kusma ve ishalle kendisini göstermektedir. Bunların yanı sıra gıda zehirlenmeleri, boğaz rahatsızlıkları mide ağrısına neden olabilecek durumlar arasında yer almaktadır. Enfeksiyondan kaynaklı mide ağrısına yakalanmamak için el temizliğine ve meyve sebzelerin temizliğine dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü virüs ve bakterilerin birincil kaynakları bu yollar olmaktadır.
 • Kabızlık: Mide ağrısının baş nedenlerinden birisi de kabızlık olmaktadır. Yeterince sıvı besin tüketilmediğinde mide ağrısı ve kabızlık kaçınılmaz bir durumdur.
 • İltihap: Midede meydana gelebilecek olan bir tahriş ya da iltihap da mide ağrısına neden olabilmektedir. Ülser, apandisit, bağırsak sendromu gibi rahatsızlıklar bunu tetikleyebilecek başlıca nedenlerdir.
 • Anatomik problemler: bu durum organların yapısı ve kusurları ile alakalı olmaktadır. Mideye bağlı organlarda meydana gelebilecek bir rahatsızlık ya da midedeki bir bozukluk mide ağrısına neden olabilmektedir.
 • Stres: Birçok rahatsızlığın baş sebebi olarak gösterilebilecek olan stres, mide ağrısına da neden olabilmektedir. Geçirilen kötü dönemler, anlık heyecanlar, korkular ve panik halleri mide ağrısına neden olabilmektedir. Bu durumun içerisine sinirsel rahatsızlıklar da girebilmektedir. Bazı kişilerde aşırı sinirlenme ve gerginlik anında acı verecek şekilde mide ağrısı meydana gelebilmektedir.
 • Fazla kilo: Birçok hastalık için de davetiye çıkarabilecek olan kilo, mide ağrısında da baş köşede duran nedenlerden olmaktadır. Aşırı kilo ile vücudun taşıdığı yükün artması ve midenin geniş bir halde vücutta sarkması, beraberinde başka hastalıklarla birlikte mide ağrısını getirmektedir. Mide üzerinde meydana gelebilecek baskıyla birlikte reflü sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Mide Ağrısına Karşı Neler Yapılabilir?


Mide ağrısına karşı doğal ve pratik yöntemlerle birçok önlem alınabilmektedir. Özellikle anlık mide ağrısı hazırlanacak doğal ve kolay ürünlerle geçirilebilmektedir.
 • Eğer ülserden kaynaklı mide ağrısı yaşıyorsanız tarçın ve balı karıştırarak rahatsızlığınıza çözüm bulabilirsiniz. Tarçın ve bal bileşeni midenin kısa sürede sakinleşmesini sağlayarak mide ağrısını geçirmektedir. Tarçın sayesinde ülser nedeniyle var olan iştahsızlık ortadan kalkmaktadır.
 • Anlık mide ağrısı için doğal yöntemlerden bir tanesi de süt olmaktadır. Ancak bilimsel araştırmalarda sütün gaz yapma etkisi nedeniyle mideye daha fazla zarar verdiği yönde bir görüş bulunmaktadır. Bu nedenle şu anda hangi tür mide ağrısı için süt tercih edilebilir, kişiye göre değişmektedir.
 • Bir bardak ılık suda yine mide ağrısı için son derece faydalıdır. Özellikle yemekten önce ve sonra bunu yapmak midenin rahat çalışmasını sağlamaktadır.
 • Kabızlıktan dolayı mide ağrısı yaşayanlar kayısı kurusu, incir kurusu, erik kurusu gibi besinlerle midelerini rahatlatabilirler.
 • Doğal içecekler de mide ağrısında birebir etkili olmaktadır. Evde yapılan vişne, erik, elma suları hem ağrıyı tedavi etmekte hem de diğer rahatsızlıklara karşı önlem olmaktadır.
 • Yemeklerde maydanoz kullanmak mide ağrısını önlemek için yapılabilecek şeylerdendir. Özellikle de sap kısmı son derece faydalı olmaktadır.
 • Mide ağrısı geldiği anda papatya çayı içmek midenin rahatlamasını sağlamaktadır. Bağırsak ve gaz problemi olanlar için de birebirdir.

Mide Ağrısıyla Karşılaşmamak İçin Yapılması Gerekenler


Mide ağrısıyla karşılaşmamak için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlar uygulandığı takdirde anlık mide ağrısı ile karşılaşma oranı minimum düzeye inmektedir.
 • Kronik mide ağrısı olanların soğan ve sarımsak tüketmemesi gerekmektedir.
 • Kabuğu ve sindirimi zor meyve ve sebzelerden uzak durulmalıdır.
 • Aşırı derecede asitli besinlerden ve içeceklerde uzak durulmalıdır.
 • Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.
 • Düzenli öğünlerde yemek yenilmelidir.
 • Öğünlerde çok yemek yerine, dengeli şekilde yemek yenmelidir.
 • Yemekler hızlı bir şekilde değil, yavaş yavaş sindirerek yenmelidir.
 • Yemekten önce ve sonra bir bardak sıcak su veya ılık su içmek hazmı kolaylaştırmaktadır.
 • Ramazan ayında iftar vakitlerinde yemeğe aşırı yüklenmemek gerekmektedir. Sonrasındaki dönemlerde kalıcı mide sorunları meydana gelebilmektedir.
 • Uyku düzenine dikkat etmek gerekmektedir.
Son Güncelleme : 19.01.2024 23:52:26
Mide Ağrısı ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Mide Ağrısı Yorumları
şifre

5 Yorum Yapılmış "Mide Ağrısı"
1 ay önceden bu yana midemde agrı karın kaslarıma benzer agrı hıssediyordum acil e gittim dr büyük abdestimin kahve telvesi gibi oldugunu gögüs kafesimin altında agrı olduguınu söyledim kan tahlılı yaptı normal cıktı mide koruyucu verdi aradan 1 hafta sonra dahılıye dr gittim oda kan tahlılı rontgen ultrason yaptırdı mide kanamasından şupelınılmişti hiç bişey çikmadı oda 2 adet hap verdi yolladı ama halen agrı arar ara gelıyor nedeni sizce nedir ?
Kemal . 03.07.2013
CEVAP YAZ
hocam benim midemde kuru bir ağrı oluyor öyleki dişlerimin dibine vuruyor sırtımda da bunu hissediyorum reflüm var ama kalpdende kardolojiye gittim kalp sağlam çıktı bu kramp ağrısı gibi hocam sebebine olabilir kilo olarakda öyle aşırı deyilim gece yatar ken daha sık oluyor bir bardak ılık su veya şekert veyadabir kaşık bal alıyorum bunlar iyi geliyor önerileriniz için şimdiden saygılar
İsmail Sayar . 14.03.2014
CEVAP YAZ
Uyku düzeninin bozuk olması sindirim sistemini de düzensizleştirir ve vücut sindirimini belli bir sisteme oturtamazsa mide ağrısı baş gösterir. Ayrıca aşırı sigara içmek de vücutta fazladan gaz yapar ve sindirim sisteminini işlevini bozar.
İhtişam . 22.02.2014
CEVAP YAZ
3 günden beri şiddetli karın ağrısı var ne iyi gelir
Hakkı . 08.06.2014
CEVAP YAZ
şifalı bitkilerde işinize yarayabilir
Özduru . 22.02.2014
CEVAP YAZ
Mide Hastalıkları Nelerdir
Mide Hastalıkları Nelerdir
Mide Hastalıklarını 7 ana bölümde toplayabiliriz 1-Mide Kanseri.2-Reflü.3-Gastrit.4-Hazımsızlık.5-Mide Ülseri.6-Mide yanması.7-Mide tembelliği.Şimdi bu hastalıkları tek tek tanıyalım.MİDE KANSERİ: Mide Kanseri dünyada akciğer kanserinden sonra ikinc...
Midenin Kalp Gibi Atması
Midenin Kalp Gibi Atması
Midenin kalp gibi atması, Bireyin karın bölgesinde hissettiği, kalp atışına benzer bir durum olan mide atması şeklinde ifade edilebilmektedir. Midemizde hissedilen atma durumu, birdenbire başlayabileceği gibi uzun süreli olarak da görülebilmektedir. ...
Mide Ağrısı ve İshal
Mide Ağrısı ve İshal
Mide Ağrısı ve İshal: Soğuk kış aylarında mide ağrısı ve ishal sıkıntısı çekmek pek de şaşırtıcı bir durum değildir. Bir çoğumuz mide ağrısını üşütmeye bağlıyor. Fakat mide ağrısı üşütmeyle olabileceği gibi ger hangi bir hastalığında belirtisi olabil...
Sabah Görülen Mide Bulantısı
Sabah Görülen Mide Bulantısı
Sabah Görülen Mide Bulantısı, uzmanlar tarafından kusacakmış gibi kötü bir hissin meydana gelmesi durumu olarak tanımlanan mide bulantısı tek başına bir hastalık olmamakla beraber başka bir hastalığın habercisi olarak da bilinir. Mide bulantısının pe...
Mide Kazınması
Mide Kazınması
Mide kazınması, halk arasında açlığın olduğunu anlatmak için kullanılan bir deyimdir. Acıkma nedeniyle midenin zil çalması gibi etkile hissedilen mide kazınmasının bazı kötü alışkanlıklardan, hatalı beslenmeden ya da bazı hastalıklardan kaynaklanıyor...
Mide Ödemi
Mide Ödemi
Mide ödemi; mide ve on iki parmak bağırsağı yüzeyinde veya daha derin katlarda ilerleyen ve genellikle de Helicobacter Pylori adı verilen bakteriden kaynaklı bir yaradan meydana gelir. Genellikle ödemin fark edilmemesi ve gereken tedavinin uygulanmam...
Mideden Ses Gelmesi
Mideden Ses Gelmesi
Mideden ses gelmesi, günümüzde her insanda meydana gelebilecek bir durumdur. Hatta bu durum özellikle yatarken çok sık bir şekilde meydana gelerek sizlere rahatsızlık verebilir. Mideden ses gelmesi birçok zaman mideyle alakalı bir durumdur. Fakat baz...
Mide Bulantısı İştahsızlık
Mide Bulantısı İştahsızlık
Mide Bulantısı İştahsızlık, Mide bulantısı birçok insanın hayatında sık sık karşılaştığı ve kişiye büyük rahatsızlıklar veren sorunların başında gelmektedir. Hemen hemen her insanın yaşadığı mide bulantısı, aynı zamanda beraberinde iştahsızlık proble...
Mide Duvarı Kalınlaşması
Mide Duvarı Kalınlaşması
Mide duvarı kalınlaşması gastroin testinal olarak tanımlanan mide hastalıklarının önemli bir belirtisidir. Çok kesitli BT teknolojisi mide duvarı kalınlaşması durumunu ve kenarların değerlendirilebilmesi aşamasında kullanılan oldukça etkili bir yönte...
Mide Bulantısı ve Halsizlik
Mide Bulantısı ve Halsizlik
Mide bulantısı ve halsizlik, tek başına bir hastalık olarak kabul edilmeseler de önemli başka hastalıkların haberclsl ya da yan etkisi olabilirler. Mide bulantısı, karın bölgesinde ağrıya, yiyeceklerin yakılması ve sindiriminde problemlerin oluşmasın...
Mide Kasılması
Mide Kasılması
Spazma uğrayan bölge her hastada aynı büyüklükte değildir. Acı en çok epigastriyum denilen kesimde yani kaburgaların altı ile göbek arasında kalan kesimde duyulur. Mide spazmı midenin veya bir başka organın organik çeşitten bir hastalığı olabilir. O ...
Mide Spazmı
Mide Spazmı
Midenin kramp şeklinde şiddetli ağrılı kasılması olayına Mide Spazmı denir. Ağrı genellikle göbekle kaburgalar arası bölgede hissedilir. Bazen göğüs kafesine ve sırta doğru yayılabilir. Bu ağrıya dayanmak hasta için oldukça zordur. Ağrı sırasında has...

 

Mide Hastalıkları Nelerdir
Midenin Kalp Gibi Atması
Mide Ağrısı ve İshal
Sabah Görülen Mide Bulantısı
Mide Kazınması
Mide Ödemi
Mideden Ses Gelmesi
Mide Bulantısı İştahsızlık
Mide Duvarı Kalınlaşması
Mide Bulantısı ve Halsizlik
Mide Kasılması
Mide Spazmı
Mide Gevşekliği
Uykuda Mide Bulantısı
Psikolojik Mide Bulantısı
Böbrek Taşı Mide Bulantısı Yaparmı
Mide Asidi Fazlalığı
Alkol Sonrası Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Geçmeyen Mide Bulantısı
Mide Fesadı
Mide Alındıktan Sonra Yaşam
Mide Gazı
Mide Koruyucu
Mide ve Sırt Ağrısı
Geğirme
Mide Kanseri Nedir
Ani Mide Ağrısı
Mide Bypass Ameliyatı
Mide Kisti
Mide Ağrısı Kola Vurur Mu
Popüler İçerik
Mide Gevşekliği
Mide Gevşekliği
Mide Gevşekliği, Mide ve yemek borusunun bir kapağı vardır. Bu kapağa KÖS adı da verilir. Normalde yemekler yutulduktan sonra yemek borusundan geçerek...
Uykuda Mide Bulantısı
Uykuda Mide Bulantısı
Uykuda mide bulantısı, mide bulantısı tek başına bir rahatsızlık olabileceği gibi farklı bir hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Kronik m...
Psikolojik Mide Bulantısı
Psikolojik Mide Bulantısı
Sık sık ve nedenini anlayamadığınız bir şekilde mideniz mi bulanıyor? Kokulara, yediklerinize hatta sinirlenmeye karşı tepkilerinizde bulantı ön pland...
Böbrek Taşı Mide Bulantısı Yaparmı
Böbrek Taşı Mide Bulantısı Yaparmı
Böbrek taşı mide bulantısı yapar mı, böbreklerde meydana gelen taşlar, sırt ağrısı ve mide bulantısı etkisi gösterir. Böbreklerdeki taş oluşumlarında ...
Mide Asidi Fazlalığı
Mide Asidi Fazlalığı
Mide asidi fazlalığı bir takım mide sorunlarını tetikleyen bir durumdur. Normalde midedeki asit belirli bir seviyenin üzerine çıkmaz ancak asit oranın...
Alkol Sonrası Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Alkol Sonrası Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Alkol sonrası mide bulantısına ne iyi gelir, mide bulantısı değişik etkenler nedeniyle ortaya çıkabilir. Bunlardan birisi de alkol tüketimidir. Özelli...
Geçmeyen Mide Bulantısı
Geçmeyen Mide Bulantısı
Geçmeyen mide bulantısı, kronik mide bulantısı olarak da adlandırabileceğimiz bir rahatsızlık türüdür. Genellikle tek başına bir hastalık olarak kabul...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Mide Hastalıkları Nelerdir
Midenin Kalp Gibi Atması
Mide Ağrısı ve İshal
Sabah Görülen Mide Bulantısı
Mide Kazınması
Mide Agrisii
Soru Cevap
Mide Yanması Şikayetim Var
Midem Cok Agriyor
En Büyük Risk Nedir?
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Mide Agrisii
Soru Cevap
Mide Yanması Şikayetim Var
Midem Cok Agriyor
En Büyük Risk Nedir?
Yardım Sayfaları
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Şubat - 2024